Lukašenko: Bělorusko uzavírá hranice s Polskem a Litvou. Na ukrajinských hranicích posílí kontrola

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve čtvrtek prohlásil, že se země chystá uzavřít své hranice s Polskem a Litvou a posílit kontrolu hranic s Ukrajinou, píše agentura Reuters. Vyjádření přichází ve chvíli, kdy Běloruskem otřásá politická krize. Tu spustily masové protesty proti sporným prezidentským volbám, které neuznala běloruská opozice ani Evropská unie. Lukašenko, který je u moci od roku 1994, z nepokojů obviňuje Západ.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Minsk (Aktualizováno: 22:30 17. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle úřadů volby pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů

Alexandr Lukašenko je běloruským prezidentem od roku 1994 | Foto: Nikolai Petrov, BelTA | Zdroj: Reuters

„Jsme nuceni stáhnout vojska z ulic, půl armády povolat do zbraně a uzavřít státní hranici ze západu - především s Litvou a Polskem,“ řekl Lukašenko podle nezávislého zpravodajského serveru Tut.by na fóru, které se na jeho podporu konalo v kulturním a sportovním komplexu v hlavním městě Minsku. Dodal, že „s velkou lítostí“ musí také posílit státní hranici s „bratrskou Ukrajinou“.

Co ukázala schůzka Lukašenka s Putinem? Kreml mohl nabídnout víc, Bělorusko je pro něj ale dilema

Číst článek

Hranice zatím fungují

Mluvčí polské vlády Piotr Müller v reakci podle agentury Reuters uvedl, že Polsko zatím nemá žádné potvrzení toho, že by hranice byly skutečně uzavřené. Polské ministerstvo zahraničí k tomu agentuře PAP sdělilo, že podle informací polské pohraniční stráže hranice prozatím fungují normálně.

Podle šéfa litevské pohraniční stráže Rustamase Liubajevase i hranice Litvy s Běloruskem funguje jako obvykle. Navíc běloruská pohraniční stráž uvedla, že neobdržela žádné příkazy k omezením na hranicích.

Při Lukašenkem oznámeném uzavření hranic není jasné, nakolik bude možné využít dvě úpravy polských předpisů, které Bělorusům usnadňují příjezd do Polska. Jedna změna se týká lidí, kteří mají víza pro turistické cesty. Druhá je určená pro lidi mající víza k účasti ve speciálním programu, jenž pomáhá začínajícím, malým a středním podnikům i velkým společnostem v Bělorusku bezproblémově se přestěhovat na území Polska.

Putin podpořil Lukašenka a slíbil miliardy. ‚Musíme se držet blíž staršího bratra,‘ řekl běloruský prezident

Číst článek

Obě změny přijaté podle agentury PAP v souvislosti se situací v Bělorusku vstoupily v platnost ve čtvrtek.

„Přísahám, že ve volbách nebyly žádné lži, nemůžete zfalšovat volby na 80 procent,“ prohlásil Lukašenko podle agentury TASS rovněž na fóru. Tvrdil přitom, že jeho odpůrci výsledky hlasování k „útoku na mírumilovné hlavní město“ nepotřebovali.

Protesty neustávají

V Bělorusku vypukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna protesty poté, co úřady prohlásily vítězem Lukašenka.

Opozice to považuje za podvod a výsledek voleb neuznala ani Evropská unie. Lukašenko údajně získal 80 procent hlasů při osmdesátiprocentní účasti.

Autoritářský prezident, jenž zemi vládne tvrdou rukou už 26 let, ponechal bez povšimnutí skutečnost, že v řadě běloruských měst již šestý týden pokračují protesty i přes tvrdé zákroky bezpečnostních sil.

Každou neděli se jich přitom podle odhadů opozice i novinářů v Minsku účastní na 100 000 lidí, kteří požadují Lukašenkův odchod a nové volby hlavy státu.

btk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme