Lukašenko hrozí přílivem přistěhovalců a drog

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko pohrozil, že pokud mu Česká republika nevydá vízum k účasti na pražský summit NATO, přestane Bělorusko střežit své hranice. Do západní Evropy pak budou proudit tisíce ilegálních přistěhovalců a také drogy. Uvedla to agentura Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Lukašenko | Foto: Běloruské oficiální stránky

Bude zcela absurdní, jestli běloruská delegace nedostane víza do Prahy, prohlásil prezident Lukašenko a dodal, že v tom případě to bude považovat za krok, při němž by česká strana jednala z rozhodnutí Spojených států. Lukašenko uvedl, že je přesvědčen o tom, že ho na pražském summitu nechtějí vidět hlavně Američané.

"V takovém případě ale budeme okamžitě odpovídajícím způsobem reagovat," pohrozil běloruský prezident s tím, že se tak stane tím nejtvrdším možným způsobem. Lukašenko podle agentur vyhrožoval Praze tím, že Češi ztratí nadlouho, pokud ne navždy, veškeré svoje pozice v Bělorusku.

Mluvčí našeho ministerstva zahraničí Karel Borůvka naznačil, že české úřady rozhodnou o vízu až na počátku příštího týdne, těsně před konáním summitu. Severoatlantická aliance České republice neradí, zda má či nemá Lukašenkovi vízum udělit. Naznačuje nicméně, že by byla radši, kdyby se Lukašenko podobně jako ukrajinský prezident Leonid Kučma na summitu v Praze neobjevil.

O tom, zda běloruskému prezidentovi má být umožněn příjezd na summit, jednala minulý týden naše vláda. Rozhodnutí ale ponechala na ministerstvu zahraničí.

Lukašenka, který v Bělorusku soustředil veškerou moc do svých rukou a vládne tam jako diktátor, kritizuje světová veřejnost za porušování lidských práv. Běloruský prezident také patří mezi tvrdé odpůrce rozšiřování NATO, zvláště o postsovětské pobaltské státy.

Petr Voldán, Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme