Lukašenko může dál neomezeně vládnout

Jednoznačný úspěch si po včerejším referendu v Bělorusku může připsat tamní prezident Alexandr Lukašenko. Ve všelidovém hlasování, konaném zároveň s parlamentními volbami, souhlasili občané se změnou ústavy. Ta umožní Lukašenkovi kandidovat v roce 2006 na prezidenta potřetí za sebou. Pro změnu ústavy hlasovalo více než 77 % voličů. Hojná byla také voličská účast - dosáhla téměř 90 procent. Oznámila to dnes časně ráno ústřední volební komise s tím, že již byly sečteny téměř všechny odevzdané hlasy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

běloruské volby | Foto: Pavel Novák

Neupřesnila ale, kdy by mohly být zveřejněny konečné oficiální výsledky. Opoziční předáci ovšem prezidenta obviňují, že chce nejvyšší funkci obsadit doživotně.

"Lukašenko si čísla nafoukl. Získal tolik hlasů, aby vytvořily dojem vítězství. Sám ale ví, že je to vítězství Pyrrhovo," řekl Českému rozhlasu předseda Sjednocené občanské strany Anatolij Lebeďko. Opozice hovoří o manipulaci hlasování a chystají na dnešní podvečer v běloruské metropoli protestní demonstraci.

Britská rozhlasová stanice BBC informovala, že obdržela fotografie už předem označených hlasovacích lístků, což by svědčilo o snahách referendum zmanipulovat.

Opozice také upozornila na porušování volebních pravidel, například vykázání pozorovatelů z některých volebních místností nebo napadání tazatelů, kteří pro Gallupův ústav prováděli před hlasovacími místnostmi povolební průzkum.

Markéta Kaclová, Pavel Novák, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme