Lukašenko omilostnil 4 disidenty. Chce zlepšit vztahy se Západem

Běloruský prezident Lukašenko omilostnil čtyři disidenty, které minské soudy nedávno poslaly do vězení za účast v demonstracích proti jeho loňskému znovuzvolení. Podle neoficiálních informací má Alexandr Lukašenko v úmyslu propustit během září desítky dalších, aby napravil těžce poškozené vztahy se Západem. Celkem bylo za účast v protestu odsouzeno přes čtyřicet lidí, mnozí až k osmi letům vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(Zleva) Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin na setkání v Minsku | Foto: Alexei Nikolsky | Zdroj: ČTK

S patřičnou dávkou skepse přijala tento týden běloruská opozice slova autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka, že nabízí svým odpůrcům dialog o budoucnosti země. Část opozičních sil sice tuhle výzvu okamžitě neodmítla, jiní ji ale označili za kalkul, kterým si chce Lukašenko zajistit hospodářskou pomoc Západu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Bělorusku mluvil na Radiožurnálu představitel běloruské opozice v Praze Vladislav Jandjuk

Teď prezident svoje prohlášení podpořil i činem. Omilostnil čtyři disidenty, kteří skončili ve vězení, protože se zapojili do demonstrací proti Lukašenkovu znovuzvolení.

„Jedná se o řádové účastníky demonstrací. Nejde o žádné opoziční vůdce ani předáky. Musím zdůraznit, že ve věznicích pořád zůstává 24 osob, které byly odsouzeny v rámci potlačování protestů proti zfalšovaným volbám na konci prosince 2010,“ vysvětluje zástupce běloruské opozice Vladislav Jandjuk a pokračuje:

„Je očividné, že nastává nějaký handl mezi Lukašenkem a Západem. Lukašenko zoufale potřebuje finance na to, aby běloruská ekonomika vydržela ještě nějakou dobu ve stavu, v jakém je. Každému je jasné, že běloruská ekonomika ale do budoucna nemůže v tomto stavu existovat a nemá žádnou perspektivu. Je to průmysl sovětského typu.“

Západ má podle Jandjuka v tuto chvíli velmi unikátní možnost využít velmi citelný tlak na Lukašenkův režim, aby dosáhl k propuštění politických vězňů. Rozumné a perspektivní změny mohou nastat jen s odchodem Lukašenka.

„V Bělorusku začíná být čím dál víc lidem jasné, že člověk, který tam vládne 17 let už nemá na to, aby mohl zemi ještě dovést k nějaké prosperitě. Bohužel běloruská opozice v rámci oficiálního politického boje nemá možnost na Lukašenka tlačit. Proto čím větší tlak bude ze strany Západu, tím lépe. Musejí být využity všechny nástroje, ekonomický tlak, politický tlak, sankce, možnost odebrání hokejového šampionátu v roce 2014, aby došlo k odchodu Lukašenka,“ dodává Vladislav Jandjuk.

Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme