Lukašenko omilostnil jednoho z prezidentských protikandidátů

Alexander Lukašenko propustil z vězení opozičního předáka Dzmitryje Usse. Jde o jednoho ze tří vězněných kandidátů, kteří se postavili proti běloruskému prezidentovi v loňských prezidentských volbách a zapojili se do následných protestů. Oficiální běloruské zdroje o jeho propuštění neinformovaly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | Zdroj: ČTK

Evropští politici totiž na pátečním summitu ve Varšavě vzkázali Bělorusku, že s pomocí v boji proti ekonomické krizi může počítat, jen pokud propustí politické vězně a uspořádá svobodné volby.

Zástupce běloruské exilové prozatímní vlády pro střední Evropu Vladislav Jandjuk si ale nemyslí, že lze očekávat celkové uvolnění poměrů v zemi – režim by totiž musel uznat řadu svých chyb a musel by postupovat vstřícněji, což by ohrozilo jeho samotnou podstatu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupce běloruské exilové prozatímní vlády pro střední Evropu Vladislav Jandjuk se vyjadřuje o situaci v Bělorusku

Podle Jandjuka se tedy jedná o taktiku, jak získat evropské peníze. Domnívá se přitom, že všichni političtí vězni by měli být nejpozději do konce podzimu propuštěni.

„Situace je taková, že Lukašenko je pod velkým tlakem, především ekonomickým, a to jak ze Západu, tak z Východu. Moc prostoru pro manévry nemá. Peníze velmi nutně potřebuje, protože ekonomika je na kolenou a nejsou předpoklady, že krize je dočasná. Ta krize je hluboká, systémová a pramení z toho, že ekonomika je bohužel zastaralá, nereformovaná, není schopná samostatného fungování,“ vysvětluje Jandjuk.

Běloruská ekonomika čelí hlubokému propadu. Nejtíživější problém se státním deficitem pomohla Lukašenkovi vyřešit Čína, která slíbila Bělorusku půjčit miliardu dolarů.

Napjatá společenská situace

„Bělorusko je desetimilionový stát a to jsou peníze v podstatě na 14 dní. Bělorusko potřebuje miliard mnohem víc,“ myslí si Jandjuk o čínské půjče.

Finanční pomoc ze zahraničí navíc podle něj přinese jen dočasné zdání stability a nemůže stačit k provedení vážně míněných ekonomických reforem.

„Část společnosti se radikalizuje. I ta část společnosti, která se předtím politicky neprojevovala, začíná vznášet určité požadavky. Dochází k celé řadě nových protestů, které nejsou organizovány tradiční opozicí a jsou v podstatě spontánní, a to jak na úrovni mladé generace, tak i na úrovni starší,“ popisuje Jandjuk dopady špatné ekonomické situace na život v Bělorusku.

Běloruská ekonomika je orientována převážně na Rusko. V zájmu Ruska je co nejvíce oslabovat Lukašenka, aby byl poddajnější, dodává Jandjuk, protože by pak bylo možné postupně přebírat ekonomickou i politickou kontrolu nad běloruským státem.

„Na druhou stranu není Rusko zainteresované v tom oslabit Lukašenka natolik, aby padl, protože kdokoliv, kdo by po Lukašenkovi přišel, by nutně musel začít s reformami, a především s reformami politickými,“ dodává Jandjuk s tím, že větší demokratizace Běloruska a jeho orientace na Západ by byla pro Rusko nepříliš přijatelná.

Karolína Koubová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme