Není u nás, ale v Petrohradě, tvrdí běloruský prezident Lukašenko o šéfovi wagnerovců Prigožinovi

Zakladatel soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin je v ruském Petrohradu, a nikoliv v Bělorusku, kam se měl odebrat po pravděpodobném pokusu o ozbrojenou vzpouru z konce června. Uvedl to ve čtvrtek běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, který chce podle ruskojazyčného serveru BBC záležitosti okolo wagnerovců probrat v dohledné době s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Minsk (Aktualizováno: 13:47 6. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na moskevských oslavách Dne vítězství s obvazem na ruce

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na moskevských oslavách Dne vítězství s obvazem na ruce | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Co se týče Prigožina, je v Petrohradu. Není na území Běloruska,“ odpověděl ve čtvrtek na otázku novinářů ohledně wagnerovců Lukašenko. Řekl také, že žoldnéřům Minsk nabídl usídlit se v některých bývalých vojenských osadách, což ale podle něj odmítli.

Rusko vrátilo Prigožinovi zabavené miliardy rublů, podle ruského serveru šlo o ‚pokyn vyšší moci‘

Číst článek

Kde se zrovna nachází Prigožin, Moskva podle Peskova nesleduje. „Nemáme ani možnosti, ani zájem,“ řekl Peskov v odpovědi na dotaz novinářů.

Situace okolo ozbrojené vzpoury Prigožina a jeho mužů z předminulého víkendu zůstává nejasná. Šéf wagnerovců tehdy obvinil ruské ministerstvo obrany, které dlouhodobě kritizoval za neschopnost při vedení války proti Ukrajině, z útoku na jeho síly, které pak ovládly Rostov na Donu a vyrazily na Moskvu. Putin tehdy ve veřejném projevu obvinil Prigožina a jeho muže ze zrady, později ale přistoupil na dohodu zprostředkovanou Lukašenkem, který měl Prigožinovi zajistit běloruský exil.

Wagnerovci dostali na výběr, aby buď pokračovali ve službě v ruské armádě, anebo odešli do Běloruska či do civilu. Nebylo jasné, zda přesun zahájili, Lukašenko nicméně 27. června oznámil, že letadlo s Prigožinem přistálo v Minsku.

Petrohradský server Fontanka dříve s odkazem na své zdroje uvedl, že Prigožin ve středu navštívil kancelář ruské tajné služby FSB pro Petrohrad a Leningradskou oblast, kde dostal zpět zbraně a deset milionů rublů (2,3 miliony korun) zabavených při razii v jeho petrohradském sídle v den vzpoury.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme