Lukašenko pustí k prezidentským volbám mezinárodní pozorovatele

Bělorusko zítra čekají prezidentské volby a stávající prezident Alexandr Lukašenko, který se uchází o čtvrtý prezidentský mandát od roku 1994 už varoval zahraniční pozorovatele před vměšováním do volebního procesu. Opozice volby částečně bojkotuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Bělorusku se budou konat prezidentské volby

V Bělorusku se budou konat prezidentské volby | Zdroj: ČTK

Lukašenko má devět protikandidátů. Reálnou šanci na prezidentský mandát by mohl mít podle komentátora Českého rozhlasu 6 Libora Dvořáka představitel kampaně Govori pravdu Vladimír Njekljajev: „Popularitě mezi lidmi vděčí díky tomu, že je známým literárním tvůrcem.“

Další kandidáti dostali formální možnost vystoupit se svými programy asi na půl hodiny v běloruské státní televizi a na půlstraně nebo straně v novinách.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Bělorusko.mp3

Kandidáti se se svými vystoupeními v médiích pouze mihnou, zatímco stávající prezident Alexandr Lukašenko je všude vidět a slyšet od rána do večera. Síly jsou proto velmi nerovné.

Nevýhodou je i to, že protikandidátů je celkem devět. „Nechápu, proč kandidáti nezvolili jednoho svého zástupce, který by měl reálnější, byť hypotetickou šanci na to, že by snad mohl Lukašenka porazit. Běloruská veřejnost není na takovou změnu, nebude-li to nějaká palácová revoluce, připravena,“ říká Dvořák.

Někteří kandidáti vyzývali k bojkotu voleb, to se ale nestalo. Je to způsobeno tím, že se opozice není schopna mezi sebou dohodnout. Kandidáti reprezentují různé směry, které se dávají dohromady jen velmi těžko.

Prezident Lukašenko poprvé k volbám pouští mezinárodních pozorovatele. „To je změna jen kosmetická, budeme zvědavi, jaké možnosti budou mít,“ říká Dvořák, podle kterého to má Lukašenko v Moskvě hodně pokažené a z toho plynout námluvy směrem do EU:

„Lukašenko je politik všemi mastmi mazaný a bude takto lavírovat dokud to půjde a dokud mu to obě strany dovolí.“

Není vyloučeno, že Bělorusko bude k evropskému směřování donuceno tím, že Moskva jednoduše zastaví svou hospodářskou a finanční pomoc.

Podle nezávislých běloruských zdrojů se popularita Lukašenka mezi řadovými občany pohybuje kolem 50 procent. Jak se Bělorusko postupně dostává do Evropské unie a Bělorusové vidí, jak se žije a vládne v jiných zemích, tak jeho popularita bude postupně slábnout.

Tomáš Pavlíček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme