Lukašenko: Prigožina jsem varoval. Wagner bude žít v Bělorusku, i kdyby se to někomu nelíbilo

Žoldnéři z Wagnerovy skupiny i po smrti jejího vůdce zůstanou v Bělorusku, v zemi jich bude až 10 000, prohlásil v pátek běloruský vůdce Alexandr Lukašenko podle tiskových agentur. Lukašenkovy výroky se ale jeví v rozporu s předchozími zprávami médií, že podle satelitních snímků poklesl počet stanů v táborech obývaných ruskými žoldnéři v Bělorusku.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wagnerovci opouštějí Rostov na Donu, který v sobotu během dne obsadili. Jejich šéf Jevgenij Prigožin podle Kremlu zamíří do Běloruska. Ukončení Prigožinem vedené vzpoury pomohl podle informací tiskových agentur vyjednat právě běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Počet wagnerovců v Běloruských táborech podle satelitních snímků klesl (ilustrační foto) | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Lukašenko také prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin nemůže stát za středeční leteckou katastrofou, při které zřejmě zahynul vůdce Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin a jeho pravá ruka Dmitrij Utkin. Běloruský diktátor také tvrdil, že Prigožina a Utkina varoval, ať si dávají pozor, ale Prigožin obavy o svůj život odmítl. 

Hrál vabank, skončil v pekle. Kdo se po Prigožinovi ujme wagnerovců?

Číst článek

„Wagner žil, Wagner žije a Wagner bude žít v Bělorusku, i kdyby se to někomu nelíbilo,“ řekl Lukašenko podle státní agentury Belta. „Ještě s Prigožinem jsme vybudovali systém, jak u nás Wagner bude rozmístěn. A pokud jde o ty satelitní snímky, že něco demontujeme, tak skládáme přebytečné stany, tolik jich není zapotřebí,“ prohlásil.

V Bělorusku podle něj zůstává jádro skupiny, ale někteří odjeli na dovolenou a jiní se rozhodli žít stranou. „Ale známe čísla telefonů, hesla. Během několika dnů tady všichni budou, až 10 000 lidí,“ prohlásil Lukašenko.

Momentálně ale podle něj není nezbytné, aby všichni zůstávali v Bělorusku, kam mají přijíždět ve stanoveném počtu na výcvik. „Pokud se Rusko rozhodne odsud vzít lidi ke střídání v Africe, tak prosím, nejsme proti,“ podotkl a zdůraznil, že v Bělorusku bude tolik žoldnéřů, kolik bude zapotřebí. „Své sliby splníme, podmínky znají,“ řekl běloruský vůdce.

Tvrdil, že wagnerovci platí Minsku za veškeré poskytnuté služby, a to i za stany a za vodu, zatímco běloruští vojáci, zejména příslušníci vojsk ministerstva vnitra a speciálních sil, rádi přebírají bojové zkušenosti ruských žoldnéřů. A sám nemá pocit, že by „seděl na sudu se střelným prachem“, přestože žoldnéře provází kontroverzní pověst propuštěných trestanců.

Tvrzení Západu jsou ‚absolutní lži‘. Kreml není za smrt Prigožina zodpovědný, říká Peskov

Číst článek

Odpovědnost za zřícení letadla s Prigožinem a Utkinem se podle Lukašenka mnozí snaží připsat Putinovi, ale ten podle běloruského vůdce s katastrofou nemá nic společného.

„Nedokážu říci, kdo to udělal. Ale znám Putina. Je to uvážlivý, velmi klidný a dokonce pomalý člověk při rozhodování i o méně komplikovaných problémech. Proto si nedokážu představit, že by to udělal Putin, že by to zavinil Putin. To je příliš hrubá, neprofesionální práce, kdyby už k tomu došlo. To na Putina nevypadá,“ řekl.

Dodal, že Minsk je ve styku s Prigožinovými příbuznými a ti jsou přesvědčeni, že „bez nejmenších pochybností Žeňa (zdrobnělina od Jevgenij, pozn.red.) zahynul“. Tvrzení Západu, že Prigožin byl zabit na příkaz z Kremlu, i další podobné spekulace, jsou „absolutní lži“, prohlásil v pátek Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme