Lukašenko zakázal Bělorusům přijímat zahraniční pomoc

Běloruské organizace i jednotlivé osoby už nemohou přijímat zahraniční pomoc. Stojí to v dekretu, který vydal prezident Běloruska Aleksander Lukašenko. Pomoc z ciziny podle něj slouží k protiústavním akcím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksandr Lukašenko

Aleksandr Lukašenko | Foto: www.profindpages.com

Západní organizace budou mít velký problém s podporou běloruské opozice. Prezident Lukašenko zakázal přijímat v podstatě jakoukoli technickou i finanční pomoc ze zahraničí.

Do Běloruska už se tedy nebudou moci přivážet například počítače a tiskoviny pro běloruskou opozici, o finanční podpoře ani nemluvě. Za zahraniční pomoc Lukašenko považuje dokonce i výměnu studentů a doktorandů, nebo organizování seminářů a konferencí.

Podle opozice tím chce prezident odříznout své protikandidáty v prezidentských volbách od zdrojů na předvolební kampaň. "Je to čistě politický a nikoli právní akt," domnívá se jeden z vůdců opozice Anatolij Lebeďko. Tento dekret ale zároveň vyvrací představu, že Lukašenka podporuje 80 procent Bělorusů. "Kdyby to byla pravda, Lukašenko by se nechoval tak nervózně," dodal Lebeďko.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme