Lukašenkovým prezidentským protikandidátům hrozí 3 až 5 let

V běloruském Minsku stanuli před soudem další dva muži, kteří si dovolili loni v prosinci kandidovat v prezidentských volbách proti Alexandru Lukašenkovi. Takovou troufalost poslední diktátor v Evropě neodpouští. Mikalaj Statkevič a Dzmitryj Uss čelí obvinění z rušení veřejného pořádku, čehož se měli dopustit účastí na protestech proti manipulaci prezidentských voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý opoziční kandidát na běloruského prezidenta Mikalaj Statkevič u soudu | Zdroj: ČTK

Nejprve byli obviňováni z podvracení státu a přípravy převratu, nakonec bylo obvinění zmírněno na podnícení hromadných nepokojů. S původním obviněním jim hrozilo 7 až 13 let odnětí svobody, nyní 3 až 5.

„Ta obvinění jsou samozřejmě velmi problematická z hlediska důkazního materiálu. Všichni, kdo byli na náměstí, viděli, že ve skutečnosti k žádným hromadným nepokojům nedocházelo a byl to v podstatě poklidný protest. Nešťastné události kolem budovy vlády s rozbíjením skla byly vyloženě vyprovokované. Během procesů zaznělo z úst svědků ze strany policie, že se demonstranti nedopouštěli žádných výtržností,“ upozorňuje Vladislav Jandjuk, v Česku žijící zástupce běloruské exilové prozatímní vlády pro střední Evropu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupce běloruské prozatímní exilové vlády pro střední Evropu Vladislav Jandjuk ve Světě o desáté

Zároveň říká, že soudy jsou jen jakousi zástěrkou, která má vytvořit dojem spravedlnosti. „O rozsudcích je už dávno rozhodnuto, troufám si tvrdit i vzhledem k dosavadním procesům, které skončily před časem.“

Při povolebních demonstracích opozice zatkla policie stovky lidí. Některé z nich propustila, 42 jich však bylo obviněno a asi desítka z nich už byla odsouzena do vězení na 3 až 4 roky. Momentálně probíhají soudní procesy s dalšími opozičními vůdci – Andrejem Sannikavem, Uladzimirem Njaklajevem a Vitalem Rymaševskim.

Západ hájí práva opozice

Poté, co si Lukašenko začal po znovuzvolení vyřizovat účty s opozicí, přitvrdil i Západ. Evropská unie a USA obstavily běloruské vládě a samotnému Lukašenkovi účty. Na ekonomické sankce však nedošlo.

„Samozřejmě by to nějakým způsobem snížilo příjmy běloruského státního rozpočtu, z něhož Lukašenko financuje rozsáhlý sociální systém, který mu umožňuje udržovat si popularitu u obyvatelstva,“ uvažuje Jandjuk o případných ekonomických sankcích.

Obává se ale, že ekonomické sankce by Bělorusku nepomohly, pokud by nebyly totální. „Ono nemá se Západem až tak úzké ekonomické vztahy. Na druhé straně Běloruska je Rusko, které je těsný spojenec a které by nabídlo pomocnou ruku, kdyby vidělo, že Západ začíná na Lukašenka radikálně tlačit,“ soudí.

Tomáš Pavlíček, Ondřej Houska, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme