Lustrační aféra expremiéra Oleksyho k Nejvyššímu soudu

Lustrační aféra bývalého polského premiéra Józefa Oleksyho se dočkala dalšího pokračování. Odvolací soud potvrdil, že Oleksy je lustračním lhářem a jako takový nesmí deset let působit ve veřejném životě. Další kolo sporu se bude odehrávat před Nejvyšším soudem nebo i před soudem pro lidská práva ve Štrasburku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Soudní síň

Lustrace Józefa Oleksyho začala před šesti lety. Po roce lustrační soud dospěl k závěru, že bývalý premiér ve svém prohlášení lhal když napsal, že nebyl vědomým spolupracovníkem komunistických tajných služeb. Oleksy se odvolal, ale po dalších soudních tahanicích soud minulý rok potvrdil, že opravdu byl konfidentem vojenské rozvědky, a to v letech 1970 až 1978.

Podle důkazního materiálu byl Oleksy nejaktivnější v prvních čtyřech letech, kdy svým řídícím důstojníkům předával informace o osobách, které se mohly stát spolupracovníky, a o lidech, se kterými se setkal v zahraničí. Podle soudu za to dostával peníze. V roce 1973 prošel zvláštním školením, po roce ale další spolupráci odmítl a v roce 1978 ho vojenská tajná služba vyškrtla ze seznamu svých lidí. Józef Oleksy ale vědomou spolupráci odmítá. Tvrdí, že byl veden pouze jako vojenský rezervista pro případ války a že tato struktura nebyla součástí represivních tajných služeb, ale armády, a na vojáky se lustrační zákon nevztahuje.

Tento orgán byl od třetího října 1973 byl mimo veškerou pochybnost součástí bezpečnostních složek státu, které spadají pod lustrační zákon, prohlásil soudce odvolacího soudu Zbygniew Kapiński.

Oleksyho advokáti to popírají.

"Panu Oleksymu se klade za vinu něco, co neodpovídá skutečnosti. Desítky vysoce postavených důstojníků Polské armády potvrdily, že agentura nebyla součástí tajných služeb," upozornil obhájce Wojciech Tomczyk. Sám Józef Oleksy namítá, že soud nepřihlédl ani k jednomu z argumentů obhajoby a že jde o politický proces.

Z výpovědí svědků si soud vybral pouze to, co odpovídalo jeho verzi, připravené už před pěti lety. Ptám, proč se tedy vlastně celý tento proces konal, proč se utratilo tolik peněz, když nahoře už před pěti lety rozhodli, jak má soud dopadnout, ptá se Oleksy.

Soud vycházel i z toho, že Oleksyho výpovědi byly často rozporuplné, nejasné a někdy si přímo protiřečily. Oleksy ale tvrdí, že svědci vypovídali v jeho prospěch.

Soud nevzal v úvahu okolnosti, které vyplynuly ze svědectví všech svědků, ani materiály vojenských archivů z doby před třiceti lety. Soud použil jiný typ analýzy a stačí říci, že nepřijal ani jeden z argumentů obhajoby. To je pak těžké něco dokazovat.

Oleksyho případ se dostane k Nejvyššímu soudu - teprve ten může rozhodnout, že bývalý premiér a předseda parlamentu nesmí deset zastávat žádné veřejné funkce. Bývalý předseda vládního Svazu demokratické levice už ale žádné nemá. Ve středu mu skončil i poslanecký mandát.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme