Lužickosrbská menšina v Německu má zajištěné financování

Nadace lužickosrbského národa dostane od německého státu víc peněz na své aktivity. Už v letošním roce dostane nadace skoro 17 miliónů eur. Představitelé malého slovenského národa si opakovaně stěžovali, že na udržení své kulturní identity nedostávají dost prostředků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kulturní centrum Lužických Srbů "Domowina" sídlí v Budyšíně

Kulturní centrum Lužických Srbů "Domowina" sídlí v Budyšíně | Foto: Týdeník Rozhlas

Novou smlouvu o financování Lužických Srbů podepsal státní tajemník pro kulturu Bernd Neumann spolu s ministerskými předsedy Saska a Braniborska. Právě na území těchto dvou spolkových zemí odhadovaných 60.000 Lužických Srbů žije.

Smlouva má zpětnou účinnost od 1. ledna letošního roku a měla by platit až do roku 2013. Platnost dokumentu se pak prodlouží vždy o další rok, pokud ho jedna ze stran nevypoví.

Nadace lužickosrbského národa si ročně polepší o 1,2 miliónu eur. Polovina ročního rozpočtu půjde ze státní pokladny. Lužičtí Srbové byli v minulosti terčem kritiky, že některé jejich organizace nenakládají s prostředky hospodárně.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme