Lvice Dana zachráněná ze zoo v Sýrii porodila mládě. Je to zázrak, myslí si veterinář

Lvice Dana zachráněná spolu s dalšími 12 zvířaty ze zoologické zahrady v syrském městě Aleppo porodila po vypuštění v rezervaci v Jordánsku mládě. Uvedla to v neděli agentura AP. Mládě má bílou barvu, která se může později změnit. Podle odhadů váží 1,5 až dva kilogramy. Jeho pohlaví zatím není známo.

Súf / Jordánsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mládě má bílou barvu, která se může později změnit. Podle odhadů váží 1,5 až dva kilogramy. Jeho pohlaví zatím není známo.

Mládě má bílou barvu, která se může později změnit. Podle odhadů váží 1,5 až dva kilogramy. Jeho pohlaví zatím není známo. | Foto: Ahu Savan An | Zdroj: ČTK/AP

Veterináři našli zvířata v Sýrii ve zbědovaném stavu. Syrská armáda bojovala s odpůrci vlády o východní část Aleppa téměř celý loňský rok, boje skončily až v prosinci. Zvířata ze zahrady dostala s pomocí Turecka do rezervace u jordánského města Súf rakouská charitativní organizace Four Paws.

Zvířata trávila tři týdny v klecích. Veterináři se obávali, že kdyby lvice porodila v kleci, mládě by zřejmě nepřežilo. Mládě, které dostalo jméno Hajar, což je arabsky přistěhovalec, se podle veterinářů narodilo někdy v noci z pátku na sobotu, v klidu zalesněné rezervace. Zaměstnanci rezervace objevili mládě v sobotu ráno, když Danu kontrolovali.

Veterinář Amír Chalíl si myslí, že lvice čekala s porodem až bude v bezpečí. "Je máma, měla instinkt. Je to zázrak," prohlásil.

Ultrazvuk provedený při mezipřistání v Turecku ukázal, že Dana čeká dvě lvíčata. Chalíl uvedl, že zatím není jasné, zda druhé mládě čeká ještě na narození, nebo zda se narodilo zhruba ve stejnou dobu jako Hajar, ale bylo mrtvé a matka ho sežrala. Pokud se mládě neobjeví do pondělí, chtějí veterináři provést znovu ultrazvuk, aby určili případný další postup.

V rezervaci žije nyní 25 lvů, tygrů a medvědů zachráněných z válečných zón v různých oblastech, včetně Iráku a Pásma Gazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme