Lvovská oblast jako první odstranila všechny sovětské památníky. Pomáhali i místní obyvatelé

Lvovská oblast se na Ukrajině jako první zbavila všech památníků z dob někdejšího Sovětského svazu, uvedl v úterý šéf tohoto regionu Maksym Kozyckyj. Ukrajinské úřady tak v době války pokračují ve snaze odstranit z veřejného prostoru jakékoliv stopy někdejší ruské nadvlády.

Lvov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé a novináři si prohlížejí a fotografují pomník Mykoly Šorse, jednoho ze sovětských bolševických vojenských velitelů během sovětsko-ukrajinské války v letech 1917-1921, po jeho demontáži v Kyjevě

Lvovská oblast se na Ukrajině jako první zbavila všech památníků z dob někdejšího Sovětského svazu, uvedl v úterý šéf tohoto regionu Maksym Kozyckyj (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Lvovská oblast jako první na Ukrajině dokončila proces dekomunizace. Po aktivní práci regionální pracovní skupiny byl v obci Lopatyn odstraněn poslední sovětský památník,“ napsal Kozyckyj na telegramu s tím, že jen za rok 2023 bylo zrušeno na 312 takových památníků.

Kozyckyj zdůraznil, že s odstraňováním pomáhali místní obyvatelé a z veřejného rozpočtu za tímto účelem nebyla vynaložena ani hřivna. Příspěvek doprovodil snímkem zbořené betonové sochy.

Rusko a Ukrajina na sebe opět útočily drony. Na Krymu se prý podařilo zničit ruský radar

Číst článek

Ukrajina zahájila kampaň takzvané dekomunizace po revoluci v roce 2014, která svrhla promoskevského prezidenta Viktora Janukovyče. Pokračuje v ní i v době plnohodnotné ruské invaze, která začala před bezmála dvěma lety. Od roku 2015 jsou na Ukrajině zakázány všechny sovětské symboly, přičemž obce a ulice nesoucí jména komunistických osobností musely být přejmenovány.

Po začátku ruské invaze v únoru 2022 začaly úřady odstraňovat také připomínky ruské nadvlády. Mezi nejznámější události patřilo v tomto ohledu předloňské odstranění sochy ruské carevny Kateřiny II. v Oděse.

Zastupitelé druhého největšího ukrajinského města Charkova minulý týden přejmenovali ulici pojmenovanou po ruském spisovateli Alexandrovi Puškinovi na ulici ukrajinského filozofa Hryhorije Skovorody. Minulý měsíc úřady v ukrajinské metropoli Kyjevě odstranily z bulváru ve středu města sochu velitele Rudé armády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme