Páteční výbuch bomby v Lyonu zranil 13 lidí, pátrá se po třicetiletém muži

Při páteční explozi zřejmě podomácku vyrobené výbušniny v centru francouzského města Lyon utrpělo lehká zranění 13 lidí. Podle zpravodajského serveru BBC News to uvedla francouzská policie. Dosavadní zprávy hovořily o nejméně osmi zraněných. Případ začalo vyšetřovat protiteroristické oddělení pařížské prokuratury, čin ale zatím za terorismus označen nebyl.

Lyon (Francie) (Aktualizováno: 13:58 25. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na místo výbuchu v Lyonu dorazil v pátek večer francouzský ministr vnitra Christophe Castaner | Foto: Rue Sala | Zdroj: Reuters

Francouzské úřady nasadily všechny prostředky k rychlému zjištění totožnosti a k dopadení pachatele pátečního útoku v Lyonu, kde si výbuch nastraženého balíčku s výbušninou vyžádal 13 lehce zraněných. Uvedl to v sobotu před novináři pařížský protiteroristický prokurátor Rémy Heitz, pověřený případem.

K odpovědnosti za útok se podle něj dosud nikdo nepřihlásil, ani nevznesl žádné požadavky. Podezřelý, zachycený pouličními kamerami při pokládání balíčku, je stále na útěku.

Policie zveřejnila zrnitou fotografii muže, který před jedním z místních pekařství balíček s výbušninou zanechal. Podezřelý měl na sobě sluneční brýle, černé tričko s dlouhým rukávem a světlé kraťasy a vedl jízdní kolo. Policejní zdroj agentuře AFP sdělil, že hledanému je kolem 30 let. Policie se obrátila na občany, aby jí v pátrání po dotyčném pomohli.

Od pátečního večera se podle prokurátora přihlásilo několik desítek svědků. Jejich výpovědi se zpracovávají.

Úřady v Lyonu zároveň oznámily posílení bezpečnostních opatření v tomto městě, kde se má v sobotu konat několik demonstrací a veřejných shromáždění s účastí tisíců lidí. Uvedla to agentura AFP. V historické části města jsou demonstrace až do večera zakázány.

Policejní prefekt regionů Rhône a Auvergne-Rhône-Alpes Pascal Mailhos oznámil opatření, která mají zvýšit bezpečnost veřejných shromáždění, včetně preventivních kontrol v blízkosti takových akcí a na hlavních i vedlejších silničních tazích. Prefektura také vyzvala obyvatele k odpovědnosti.

K posílení bezpečnostních opatření při veřejných akcích vybídl prefekty ministr vnitra Christophe Castaner.

V Lyonu se mají v sobotu konat demonstrace za zlepšení klimatu, za svobodné Alžírsko a nevylučuje se ani případná nenahlášená akce hnutí tzv. žlutých vest, pravidelně o sobotách protestujících proti politice prezidenta Emmanuela Macrona.

Podezřelý balíček vybuchl na pěší ulici Victora Huga plné obchodů a restaurací okolo 17.30 SELČ. Mezi lidmi, které bomba obsahující hřebíky a šrouby zranila, je podle agentury AFP devět žen, včetně desetileté dívky, a čtyři muži.

Většina z nich byla zraněna sklem z chladicího pultu, který exploze roztříštila. Jedenáct ze 13 zraněných bylo hospitalizováno, jejich zranění jsou ale pouze lehká.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme