K zabití novinářky se přihlásila republikánská Nová IRA. ‚Udělal to náš dobrovolník,‘ napsala organizace

K zodpovědnosti za vraždu novinářky Lyry McKeeové při nepokojích v severoirském městě Londonderry se v úterý přihlásila radikální republikánská organizace Nová IRA (Irská republikánská armáda). Devětadvacetiletou ženu podle ní zabil její „dobrovolník“, informoval list The Irish News. Pozůstalým Nová IRA vyjádřila „plnou a upřímnou“ omluvu. Severoirská policie ve úterý oznámila, že v souvislosti se smrtí McKeeové zadržela 57letou ženu.

Belfast Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupině Nová IRA je přičítána odpovědnost za lednový výbuch auta v Londonderry, při kterém nikdo nebyl zraněn (ilustrační foto) | Foto: Clodagh Kilcoyne | Zdroj: Reuters

Lyru McKeeovou zasáhl projektil ve chvíli, kdy ve čtvrtek před půlnocí sledovala nepokoje v Londonderry, severoirském městě, které leží u hranice s Irskou republikou a v minulosti se stalo místem krvavých střetů mezi převážně protestantskými unionisty a převážně katolickými republikány.

Podle agentury Reuters nebyla venku pracovně. V době své smrti McKeeová pracovala na knize o záhadných zmizeních několika dětí a mladých mužů během konfliktu v Severním Irsku. Čin policie vyšetřuje jako terorismus.

Novinářka Lyra McKeeová | Zdroj: Reuters

Skupina Nová IRA ve středu uvedla, že novinářka byla zabita v okamžiku, kdy „stála vedle sil nepřítele“, jak označuje skupina britskou policii. Právě na policisty podle prohlášení střelec mířil.

„Dali jsme našim dobrovolníkům instrukce, aby byli nanejvýš opatrní, až se budou v budoucnu potýkat s nepřítelem, a přijali jsme opatření, abychom to zajistili,“ uvedla Nová IRA.

Nová IRA usiluje o spojení s Irskem

Policisté v souvislosti se smrtí McKeeové zadrželi dva mladíky, v neděli je ale propustili bez jakéhokoli obvinění. Jejich propuštění znamená, že policie po střelci nadále pátrá, poznamenala agentura AP.

Už bezprostředně po útoku policie označila za možného pachatele organizaci Nová IRA, která usiluje o sjednocení Severního Irska, součásti Spojeného království, s Irskou republikou.

Tři desetiletí sektářského násilí v Severním Irsku mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány, které si vyžádalo přes 3600 obětí, ukončila na velikonoční Velký pátek v roce 1998 mírová dohoda mezi oběma znesvářenými stranami. Nová IRA (Irská republikánská armáda) velkopáteční dohodu odmítá. Této skupině je přičítána odpovědnost za lednový výbuch auta v Londonderry, při kterém nikdo nebyl zraněn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme