Italská lyžařská střediska očekávají první vlnu turistů, sezonu ale ovlivní vysoké ceny energií
V Itálii po dvou letech startuje lyžařská sezona bez omezení souvisejících s pandemií covidu-19. Italští provozovatelé středisek očekávají první vlnu turistů příští týden, kdy je v zemi státní svátek. Vyhlídky na letošní sezonu nejsou kvůli zdražování služeb a poklesu kupní síly jednoznačné, část provozovatelů ale doufá v návrat na čísla před pandemií, píše italský tisk. Kvůli drahým energiím řada areálů oznámila zdražení o zhruba deset procent.
Lyžařská sezona v Itálii začíná průběžně, minulý týden zahájily provoz vleky a sjezdovky v Dolomitech, o víkendu se začne lyžovat v oblasti Val di Sol, kam před pandemií směřovalo i hodně českých turistů.
Poslední dvě zimní sezony výrazně ztížila pandemie covidu-19, která způsobila především výrazný úbytek zahraničních turistů. Letos se podnikatelé obávají zdražení energií a ztráty kupní síly domácností kvůli vysoké inflaci v Itálii i dalších evropských zemích.
„Očekáváme pomalý rozjezd s rezervacemi především na krátké pobyty,“ uvedla předsedkyně sdružení italských provozovatelů vleků ANEF Valeria Ghezziová, podle které panuje mezi podnikateli velká nejistota.
Více než 800 lyžařů využilo první možnost lyžování na Černé hoře. Počasí jim přálo, teploty byly kolem nuly
Číst článek
Předseda konkurenční asociace Federfuni Andrea Formento je o něco optimističtější. „Věříme, že se vrátíme na úroveň před pandemií, nebo se k ní alespoň přiblížíme,“ řekl minulý týden deníku La Stampa.
Podle poradenské společnosti JFC se dá očekávat, že zimní sezona se rozdělí na dvě fáze. Vysoká obsazenost areálů a hotelů se dá očekávat během vánočních a novoročních svátků a v masopustním období ve druhé polovině února.
Po zbytek zimy JFC očekává vyšší obsazenost pouze o víkendech a větší počet Italů si zřejmě v letošní sezoně nedopřeje klasický týden na lyžích. Ve srovnání s uplynulými dvěma sezonami se dá očekávat také návrat skupinových zájezdů.
Zdražení skipassů
Řada lyžařských areálů již v září ohlásila zdražení vstupenek a skipassů. Zvýšení cen se pohybuje na mnoha místech kolem deseti procent, zdražení je ale mírnější u dlouhodobých permanentek či při nákupech online. Není vyloučeno, že některá střediska budou zdražovat ještě během sezony.
Skiareály zdraží až o 15 procent. Nejvýhodnější bude nákup online, říká šéf asociace horských středisek
Číst článek
Růst cen souvisí s prudkým zdražením energií, což pociťují i další podniky v zimní turistice. Například hotely zvýšily ceny svých služeb v průměru o 11 až 13,5 procenta a lyžařské školy zvýšily tarify o sedm procent.
Podle sdružení spotřebitelů Assoutenti se průměrná útrata za týden na lyží meziročně zvýší o 15 procent na 1400 eur na osobu (zhruba 35 tisíc korun).
Zatím se nepotvrdily obavy z počátku podzimu, že by některé areály kvůli prudkému zdražování energií nezasněžovaly sjezdovky a nezahájily zimní provoz. Rozhodly se tak jen některé menší areály v Alpách i Apeninách.
Podle odhadu poradenské společnosti JFC se tak příjmy hotelů, provozovatelů lyžařských areálů a dalších služeb napojených na zimní turistiku v horách zvýší o devět procent na 9,5 miliardy eur.
„Vyšší příjmy poslouží pouze k pokrytí vyšších nákladů,“ uvedla společnost s tím, že provozní zisky firem klesnou v průměru o desetinu. To potvrzuje i Ghezziová, podle které firmy pokryjí část vyšších nákladů snížením vlastní marže.
Skvělý začátek sezóny. Skiareály po Česku zahajují provoz dříve. Upravují se i běžkařské stopy
Číst článek
Po dvou letech mohou Italové i zahraniční turisté vyrazit na sjezdovky bez roušek či covidových pasů. Po pandemii však italské lyžařské areály více sází na digitalizaci a návštěvníky vyzývají, aby více používaly digitální technologie.
Větší digitalizace umožňuje správcům areálů mít přesnější představu o provozu sjezdovek a vleků a potřebách klientů, tvrdí ANEF.
Podle analýzy společnosti JFC v poslední sezoně před pandemií (2018/2019) Češi představovali druhou největší skupinu zahraničních hostů v italských horách s podílem 12,3 procenta.
První byli Britové s podílem 13 procent a třetí Němci s podílem 11 procent. Čeští turisté si v minulosti oblíbili především destinace v Tridentsku, Jižním Tyrolsku či Benátsku.