Itálie trvá na dohodě o uzavření skiareálů. Když se nepodaří, chce pro Italy uzavřít severní hranici

Italská vláda stále nevzdává snahu dosáhnout celoevropské dohody na uzavření alpských lyžařských středisek. Premiér Giuseppe Conte jedná s politiky v dalších alpských zemích a snaží se je přesvědčit, aby se k provozu zimních areálů postavili stejně jako Itálie a nechali je přinejmenším do ledna mimo provoz. Pokud se mu to nepodaří, žádají guvernéři severoitalských regionů uzavření italských hranic, napsala v úterý agentura APA.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernéři proto vyzývají, aby v případě uzavření areálů byly zavřené i hranice, aby Italové nemohli vyjíždět za lyžováním do zahraničí. | Foto: Klára Stejskalová

„Pokud Itálie lyžařská střediska uzavře a ta v Rakousku, Slovinsku nebo Francii zůstanou otevřená, pak se všechno sesype. Uvidíme, jestli italská zahraniční politika a diplomacie ztroskotají právě na problému lyžařských dovolených,“ uvedl guvernér regionu Benátsko (Veneto) Luca Zaia.

„Chceme zabránit tomu, aby Italové zamířili tam, kde budou sjezdovky otevřené,“ řekl guvernér Ligurie Giovanni Toti v rozhovoru pro úterní vydání deníku La Stampa. „Nechceme utrpět hned dvojí škodu tím, že budeme mít zavřená střediska a že zároveň naši turisté zamíří do zahraničí, odkud si přivezou nákazu koronavirem,“ dodal. Guvernéři proto vyzývají, aby v případě uzavření areálů byly zavřené i hranice, aby Italové nemohli vyjíždět za lyžováním do zahraničí.

Společná pravidla pro vánoční lyžování v Alpách? Itálie zahájila jednání s Německem a Francií

Číst článek

Italská vláda ještě definitivně nerozhodla o tom, jak přesně omezí možnost lyžařských pobytů přes Vánoce. Pravidla by měla oznámit v nejbližších dnech, přičemž v platnost mají vstoupit v pátek, uvedla APA. Podnikatelské svazy, ale i vedení dotčených regionů hovoří o tom, že by vláda měla postupovat mírněji, aby ještě více nepoškodila už tak těžce zasažený turistický sektor. Mluví se například o návrhu, aby na sjezdovky měli přístup ti, kdo se v horách ubytují a ne jednodenní turisté.

Při jednání o celoevropské dohodě o vánoční provozní pauze lyžařských středisek stojí na straně Itálie Německo a Francie. Rakousko se staví k věci zdrženlivě, stejně jako Švýcarsko. Rakouský lyžařský svaz (ÖSV) v pondělí vládu vyzval, aby nepodléhala pokusům o „démonizaci“ zimních sportů. Podle něj nyní vzniká implicitní dojem, že země, které o uzavření areálů pochybují, se chovají nezodpovědně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme