Lyžování jako na Marsu. Kvůli písečným bouřím nad Saharou pokryl evropské svahy oranžový sníh

Část řeckého území zahalil smog vytvořený z prachu, který přináší vítr přes Středozemní moře z Afriky. Na sociálních sítích se navíc objevily snímky lyžařů na evropských svazích pokrytých jemně oranžovým sněhem. Často fotografie doprovází popisek: Lyžování na Marsu. Podle meteorologů jde o důsledek písečných bouří nad Saharou.

Atény Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oranžový sníh v ruském skiareálu.

Oranžový sníh v ruském skiareálu. | Foto: Instagram @elenamihalna | Zdroj: Reuters

Snímky oranžových zasněžených krajin na sociálních sítích, které můžete vidět níže,  pocházejí z Ruska, Bulharska, Ukrajiny, Rumunska a Moldavska. 

Stanice BBC s odvoláním na meteorology uvedla, že barvu způsobil saharský písek, který se smísil ve vzduchu se sněhem a deštěm. Stává se to prý zhruba jednou za pět let, avšak letos je koncentrace prachu vyšší než obvykle. Lidé prý cítí písek i v ústech.

V Řecku africký prach působí problémy i v Aténách, kde panuje snížená viditelnost. Úřady a zdravotnické instituce vyzvaly osoby s dýchacími potížemi, děti a staré občany, aby omezili pobyt venku.

Mimořádně postižený je jih Kréty, kde naměřili ve vzduchu oproti normálnímu stavu až desetinásobek prachu. V některých částech ostrova dnes zůstaly zavřené školy. Meteorologové počítají s tím, že večer se začne situace lepšit v Aténách, na Krétě a v jižním Řecku pak ve středu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme