Lyžování lze ve francouzském Serre Chavalier pojmout i jako poznávací zájezd

Jedním z nejkrásnějších lyžařských středisek ve Francii je Serre Chevalier. Na návštěvníky tam čeká nejen 250 kilometrů sjezdovek, ale také celkem unikátní setkání. Chtějí-li se dozvědět víc o tom, jak se v noci rolbují sjezdovky, jak funguje lanovka nebo jak si nejlépe upravit vázán, najdou zde snadnou pomoc. Návštěvu hor lze pojmout i netradičně – jako vzdělávací zájezd.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Les Deux Alpes, Alpy, Francie | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

„Začali jsme s tím před třemi lety. Je to jako návštěva továrny, jako exkurze, vysvětlím vám všechno, co vás zajímá, třeba všechny rozdíly mezi lanovkou a vlekem,“ říká.

„Můžeme navštívit dokonce strojovnu, ale také vysvětlujeme, jak se staráme o sjezdovky během noci, jak jsou rozdělené, na černé, červené, modré, jak se mění, když mrzne a nebo naopak když sníh taje. Jsme po ruce každému, koho něco zajímá,“ dodává.

Při cestě menší lanovkou dojde řeč na událost, která se stala na konci roku v Pyrenejích. Z lanovky tam spadl mladík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O originální službě v lyžařském areálu Serre Chevalier informoval zahraniční zpravodaj Jan Šmíd

„Byla to sedačková lanovka, která není nebezpečnější než ostatní, je to velmi neobvyklé. Ale v těchto případech hraje klíčovou roli, jak se lidé chovají. Byla to hloupost toho kluka, normálně z lanovky spadnout nemůžete,“ tvrdí Guillome.

Z vrcholu, na kterém lanovka končí, je krásný výhled, který oceňují všichni návštěvníci. „Je skvělé, že můžeme být takto na horách, jen se porozhlédněte kolem, to panorama je přece nádherné,“ rozplývají se.

Všechno samozřejmě něco stojí. Pokud do Serre Chevalier přijedete na šest dní, zaplatíte 214 eur za skipass na sto sjezdovek, kde můžete lyžovat zcela neomezeně. Chcete-li objíždět střediska a toto je pouze jedna zastávka, den lyžování vás tu vyjde na 45 eur, což je asi 1100 korun.

Levnější je to pro děti od 6 do 11 let a seniory od 65 do 74 let. Pokud jedete s rodinou, za dva dospělé a dvě děti od šesti do sedmnácti let platíte celkem 700 eur, tedy 17 500 korun.

„Jsme největším střediskem ve Francii, máme tu 250 kilometrů sjezdovek na jednom místě. Jinde počítají třeba tři údolí dohromady, my to máme všechno tady, je tu velký výběr a těšíme se hlavně z mezinárodní klientely,“ vysvětluje ředitelka turistického úřadu Gaelle Moreauová.

A jak se do Serre Chevalier dostat? Cesta vede kolem Štrasburku na jih , směrem na Lyon, ale ještě před ním se uhne na Grenoble a odtud pak na Briancon.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme