M. Zeman na summitu EU: Benešovy dekrety na vstup nemají vliv

Evropská komise nehodlá vytahovat Benešovy dekrety při vstupních jenáních s Českou republikou. Prohlásil to český premiér Miloš Zeman během summitu v Barceloně, kde se setkal s komisařem Güntherem Verheugenem. Premiér dodal, že Verheugen si s ním sjednal schůzku, aby mu vysvětlil své úterní výroky v Evropském parlamentu. Z komisařova projevu tehdy vyplynulo, že česká vláda je ochotná zrušit Benešovy dekrety, pokud by odporovaly zákonům Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Zeman na summitu EU | Foto: ČTK/EPA

Premiéři 15 členských zemí Evropské unie se svými protějšky ze 13 kandidátských zemí společně posuzují vyhlídky hospodářského a sociálního rozvoje EU v tomto desetiletí. Smyslem této symbolické schůze, první v historii rozšíření EU o země střední a východní Evropy, je zapojit kandidáty do takzvaného lisabonského procesu, jehož cílem je učinit z unie nejvýkonnější světovou ekonomiku.

Český premiér Miloš Zeman a další státníci z kandidátských zemí se po dvouhodinovém jednání zúčastnili společného slavnostního oběda pořádaného španělským králem Juanem Carlosem I. Vedle prezidentů a premiérů 28 zemí k němu zasedli také prezidenti Jugoslávské svazové republiky a Černé Hory Vojislav Koštunica a Milo Djukanovič, kteří přijeli, aby na vysoké úrovni stvrdili dohodu o vzniku dočasného soustátí Srbsko-Černá Hora.

Zemana doprovází ministr financí Jiří Rusnok a také náměstek ministra zahraničí Pavel Telička. Ti budou mít na své úrovni oddělené jednání s kolegy, vždy ovšem zaměřené na reformy spadající do lisabonského procesu. Zatím není jasné, zda a kdy se uskuteční Zemanovy bilaterální schůzky, o nichž se mluvilo - s komisařem Günterem Verheugenem a s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem.

Vstup České republiky do EU unie nebude v žádném případě souviset s takzvanými Benešovými dekrety. Po schůzce s komisařem EU Günterem Verheugenem to v Barceloně novinářům řekl premiér Miloš Zeman. Verheugen chce podle něj přijet v nejbližší době do Prahy, aby tato svá slova zopakoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman o jednání s G. Verheugenem

Pan Verheugen požádal o toto setkání, aby mě ujistil, že jeho slova byla dezinterpretována a že Evropská komise nezahrnuje Benešovy dekrety do přístupových jednání, uvedl Zeman.

Mluvčí Evropské komise Jean-Christophe Filori už dříve popřel, že by komisař Günter Verheugen hovořil o ochotě Prahy revidovat takzvané Benešovy dekrety, pokud by se ukázalo, že jsou v rozporu s právem Evropské unie. Tuto interpretaci komisařových slov přinesla původně rakouská agentura APA.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme