M. Zeman: Terorista Atta plánoval útok proti RFE v Praze

Terorista Muhammad Atta plánoval v Praze útok na budovu Rádia Svobodná Evropa. Atta, který pravděpodobně navedl jedno z letadel do Světového obchodního centra v New Yorku, přijel do Prahy jednou nebo dvakrát a kontaktoval tam iráckého agenta. Televizi CNN to řekl premiér Miloš Zeman, který je na návštěvě Spojených států. Atta podle něho byl v Praze údajně nikoli proto, aby plánoval útok proti Světovému obchodnímu středisku, nýbrž proti budově Rádia Svobodná Evropa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Jan Třeštík | Zdroj: ČTK

Zeman dodal, že existovaly plány na použití nákladního vozu se standardními výbušninami ke zničení budovy rádia. V rozhovoru pro CNN také Zeman podpořil vysílání rádia Svobodný Afghánistán. Podle něho bude zřejmě nedělitelnou součástí rádia Svobodná Evropa, které už vysílá do Íránu a Íráku. "Proč ne do Afghánistánu," řekl Zeman, který ale dodal, že Afghánci musí vysílání akceptovat a rozumět mu. Zeman před americkou veřejností zopakoval nabídku České republiky pro boj proti terorismu, včetně protichemické jednotky, polních nemocnic, nákladních letounů a rangerů.

Premiér České republiky Miloš Zeman se dnes v Bílém domě sejde s prezidentem Spojených států Georgem Bushem. Šéf české vlády bude amerického prezidenta informovat o struktuře naší nabídky v boji proti terorismu. Zeman se nehodlá vyhnout ani jednání o případném rozšíření české vojenské pomoci. Dalším tématem jejich rozhovorů bude rozšiřování Severoatlantické aliance.

Premiér má dnes za sebou setkání s americkou zbrojovkou Boeing. Ještě před setkáním novinářům řekl, že si hodlá Boeingu stěžovat na jeho špatný management v Aeru Vodochody, který podle něj zavinil zpoždění dodávek letounů L-159 Alca pro českou armádu.

Miloše Zemana přijal také americký prezident George Bush. Na programu čtvrthodinového jednání byly dvě témata: boj s terorismem a summit Severoatlantické aliance NATO v roce 2002 v Praze. Tato schůzka se dostala do oficiálního programu Zemanovy návštěvy ve Washingtonu na poslední chvíli. Ještě před ní český premiér novinářům řekl, že chce amerického prezidenta informovat o struktuře nabídky české pomoci v boji proti terorismu. Spojenci už využili dva české dopravní letouny Tu-154 a požádali o protichemickou jednotku, která má být nasazena v zóně bojů. Nevyužita zatím zůstává česká nabídka vyslat polní nemocnici a speciální brigády.

Zemana čeká i setkání s vicenprezidentem Dickem Cheneym, se kterým prý nevylučuje jednání o energetické politice, schůzka s ministrem zahraničí Colinem Powellem a setkání s předsedou zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Henri Haydem. Sněmovna reprezentantů schválila tento týden návrh zákona o vysílání rádia Svobodný Afghánistán.

Milan Kopp, Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme