Má Blízký východ šanci na příměří?

Konflikt mezi Izraelem a Libanonem se zjevně nechýlí ke konci, na Blízký východ míří americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová. Jak zahraniční deníky odhadují možný výsledek její cesty?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Například saúdsko-arabský deník Arab News od jednání americké ministryně zahraničí příliš neočekává. List v úvodníku poznamenává, že Condoleeza Riceová ještě před začátkem dnešních rozhovorů o Blízkém východě vyjádřila pochybnosti o možnosti rychlého ukončení bojů a navíc odsoudila rychlé příměří jako "falešný slib."

Saúdsko-arabský deník z toho vyvozuje, že pokud za tím není něco jiného, Riceová zůstává evidentně a skandálně proti okamžitému konci konfliktu. "Pokud se Spojené státy nestaví proti, ba dokonce spíše omlouvají - jak list píše - "nestoudnou" - agresi proti Libanonu, jedná se o hanebnou, slepou a bezvýhradnou podporu vlastních zájmů," soudí saudskoarabský deník Arab News.

Postoji Spojených států ke konfliktu na Blízkém východě se věnuje - byť z trochu jiného úhlu - také izraelský list Haaretz. Deník se věnuje interní palestinské diskusi o příměří a poukazuje na to, že Spojené státy příliš nerozlišují mezi Hizballáhem, proti němuž Izrael vede ozbrojenou akci v Libanonu, a palestinskýnm hnutím Hamás a také mezi Sýrií a Íránem. "Všichni jsou součástí takzvané Osy zla. Vůle palestinských frakcí, včetně Hamásu, uvažovat o ukončení bojů v době, kdy izraeské obranné síly vedou intenzivní útok proti Libanonu, může znamenat, že došlo ke změně v pořadí jistých zájmů.

Palestinské vedení, ať už prezident palestinské samosprávy Mahmud Abbás nebo premiér Ismail Hanija, je dotčeno tím, co se děje v Libanonu, ale neznamená to, že hodlá podřídit palestinské zájmy zájmům Libanonu a jistě ne Hizballáhu," píše izraelský deník Haaretz a dodává: "Mezi Palestinci je mnoho hlasů, které tvrdí, že útok a únos vojáků Hizballáhem měly přímý a negativní vliv na palestinskou otázku, protože vrhly Hizballáh a Palestince na jednu teroristickou loď."

Napjaté situaci na blízkém východě věnují velkou pozornost také francouzské deníky. Cituje z nich zpravodaj Českého rozhlasu v Paříži Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd: TISK

Ve Francii ještě zůstaňme, včera skončila slavná Tour de France, kterou vyhrál Američan Floyd Landis. List New York times poznamenává, že svět o neznámého šampiona Floyda Landise jak se zdá projevuje mnohem více zájmu, než sami Američané. Deník doplňuje svůj podrobný pohled na letošní ročník Tour de France tabulkou se statistikou vítězů od roku 1986, ve které vedou (samozřejmě) Američané s 11 tituly před Španěly s tituly šesti.

Francouzský sportovní deník L´Equipe zdraví Landise anglicky "Good job, guy!" - ve volném překladu něco jako "Dobrá práce, hochu!" Le Monde ve svém úvodníku volí pesimistický tón a zamýšlí se nad budoucností moderní cyklistiky: "Tour de France to pro letošek přežila. Ale nikdo z těch, kteří se zúčastnili, se nesnaží skrýt nepopiratelné. I dnes, ačkoliv úsilí vynaložené v pelotonu bylo nadlidské, podezření přetrvávají. Doping se stal vědou, která je vždy o krok napřed před kontrolory. Cyklistika je chronicky nemocná, její patologie naplno propukla v roce 1998 s dopingovou aférou ve stáji Festina."

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme