Má Česko šanci stát se znovu nestálým členem Rady bezpečnosti OSN?
Valné shromáždění Organizace spojených národů začne v 16 hodin našeho času hlasovat o tom, zda se Česko stane nestálým členem Rady bezpečnosti. Náš protikandidát Chorvatsko podle některých kuloárových zpráv dostalo příslib více než poloviny členských zemí. Nadpolovičním množstvím příslibů ale disponuje i Česko. A jak situaci hodnotí těsně před hlasováním o českém členství v Radě bezpečnosti naši hlavní vyjednávači, a to přímo v newyorském sídle OSN?
Mezi českými diplomaty panuje opatrný optimismus, protože jsme údajně získali více písemných příslibů zástupců členských zemí, že nás podpoří. Český velvyslanec při OSN Martin Palouš vychází také z toho, že máme ve světě třikrát více misí než Chorvatsko a máme navíc dobré zkušenosti z působením v mezinárodních institucích: "Šampaňské ještě nechladíme, šance bych hodnotil lépe než padesát na padesát."
Česká vláda a naše diplomacie musela mít už v předstihu připravena hlavní témata, na která by se v Radě bezpečnosti v případě zvolení zaměřila. "Kosovo stále zůstává tématem číslo jedna, pozornost se stále ubírá i na Střední východ, Afghánistán, ale také na Afriku. Premiér jasně řekl, že se na tento kontinent zaměříme více než dosud."
V kuloárech organizace loboval za Českou republiku i náš bývalý velvyslanec v OSN Hynek Kmoníček, který je známý svými výbornými kontakty. Českému rozhlasu odpověděl na otázku, s jakými protipožadavky se naše diplomacie při získávaní podpory setkala.
"Samozřejmě tu a tam se dostanete do situace, kdy se zeptají, jakým způsobem budou fungovat česká vládní stipendia v příštích letech, jestli budeme podporovat ten, či onen zemědělský projekt v té, či oné zemi. Myslím, že to je relevantní. A u většiny případů jsou to aktivity, které bychom v rámci našich závazků k zemím rozvojového světa stejně plnili. Nějaký hodně přímý, drsný obchod jsem tu nezaznamenal, samozřejmě přicházejí i konkrétnější požadavky a jsou lehce splnitelné," domnívá se Kmoníček.
Premiér Mirek Topolánek argumentuje hlavně tím, že Česko má vlastní zkušenosti z boje za svobodu, ale i z působení v důležitých mezinárodních institucích. "Synergie našeho souběhu s předsednictvím v Evropské radě dává velkou šanci, abychom promluvili významnějším způsobem do řešení regionálních konfliktů, takže ty hlavní argumenty jsou, že na to prostě máme a jsme země, která bere tu spoluzodpovědnost velmi vážně," řekl Českému rozhlasu Topolánek.
Valné shromáždění OSN může o našem případném členství v Radě bezpečnosti hlasovat i několik kol. Podle českých diplomatů volba asi opakovaná bude, ale Valné shromáždění by mělo rozhodnout ještě dnes.
Kromě pěti stálých členů Rady bezpečnosti je dalších deset nestálých s mandátem na dva roky. Každý rok je voleno pět z nich. Česká republika už v radě byla v letech 1994 a 1995. Chorvatsko se o mandát nestálého člena uchází poprvé.