Prohrála Mayová? Kdo povládne zemi? A co brexit? Vítězové a poražení voleb v Británii

Ocitla se Velká Británie po volbách v patové situaci? Pustila se Theresa Mayová na příliš tenký led? A jak výsledky dopadnou na brexit? Konzervativní strana je vítěznou stranou britských voleb, s definitivní jistotou už však víme, že nezískala parlamentní většinu. Co bude dál? Připravili jsme otázky a odpovědi k britským parlamentním volbám.

Tento článek je více než rok starý.

Otázky a odpovědi Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří už mají o osudu "tvrdého brexitu" jasno - neprojde. Demonstrantka proti Therese Mayové s maskou britské premiérky na hlavě pokládá květiny k symbolickému náhrobku před Downing Street. Povolební pátek, Londýn.

Někteří už mají o osudu "tvrdého brexitu" jasno - neprojde. Demonstrantka proti Therese Mayové s maskou britské premiérky na hlavě pokládá květiny k symbolickému náhrobku před Downing Street. Povolební pátek, Londýn. | Foto: Neil Hall | Zdroj: Reuters

Kdo jsou vítězové?

Konzervativní strana je vítěznou stranou. S definitivní jistotou už ale víme, že nezískala parlamentní většinu, k níž je potřeba 326 mandátů z celkových 650. Konzervativci mají podle dosavadních výsledků 318 mandátů, rozděleno je 649 z 650 křesel.

Vytvořím vládu, prohlásila Mayová. Ve volbách ale nepřesvědčila

Číst článek

Pokus získat silnější mandát před vyjednáváním o odchodu Spojeného království z EU tedy britské premiérce Therese Mayové nevyšel.

Naopak největší úspěch ve volbách slaví opoziční labouristé Jeremyho Corbyna. Mandáty sebrali především vládnoucím konzervativcům a Skotské národní straně, která jich ve volbách ztratila nejvíce. O svého jediného poslance v britském parlamentu přišla i protievropská strana UKIP. Polepší si také liberální demokraté. 

Server Politico za skutečné vítěze předčasných voleb označil právě labouristu Corbyna - i kvůli tomu, že když Corbyn v září 2015 nastoupil do čela strany, mnozí včetně jeho vlatních spolustraníků na vyhraněného levičáka pohlíželi skrze prsty. Radovat se podle Politica může také šéfka skotských konzervativců Ruth Davidsonová: ve Skotsku totiž toryové na rozdíl od Anglie výrazně posílili.

Kdo jsou poražení?

V Británii se v souvislosti s volbami mluví i o poražených, a nemyslí se tím jen Theresa Mayová. O koho jde?

Podle Politica jednoznačně o antievropskou stranu UKIP, která ještě před rokem slavila úspěšné referendum o brexitu. Její předseda a jediný zástupce v parlamentu Paul Nuttall ve svém okrsku prohrál, přestože kandidoval ve vůbec nejvíc probrexitovém okrsku ve Spojeném království. Předsedovi UKIP teď kromě ztráty mandátu hrozí také ztráta jeho pozice šéfa strany.

Lehké to nebudou mít ani vyjednavači EU o brexitu, míní Politico: v Británii to vypadá na slabou premiérku, která nebude vyjednávat s chladnou hlavou, ale kvůli křehkému mandátu se bude muset neustále ohlížet přes rameno. 

Kdo povládne Británii?

Po vyhlášení výsledků se množily hlasy, které Theresu Mayovou vyzývaly k rezignaci. Premiérka však takový úmysl nejevila. Naopak prostřednictvím svého mluvčího potvrdila, že jako šéfka nejsilnější strany hodlá požádat královnu Alžbětu II. o povolení postavit vládní kabinet.

Theresa Mayová odchází ze svého sídla na Downing Street 10 do Buckinghamského paláce. Vlevo její manžel Philip. | Zdroj: Reuters

To se ve 13.30 SELČ také stalo a Mayová po krátké schůzce s panovnicí oznámila, že Konzervativní strana vytvoří vládu. Ta podle premiérky poskytne Británii stabilitu, naplní vůli britského lidu a provede zemi jednáními o odchodu země z Evropské unie, dodala Mayová. "A nyní do práce," zakončila svůj krátký proslov.

Vládu konzervativců podpoří severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která získala v Dolní sněmovně deset křesel. S nimi mají konzervativci v parlamentu těsnou většinu: 328 křesel (většinu představuje 326 mandátů). 

Mayová měla podle dřívějších informací vystoupit s projevem v 11.00 SELČ. Spekulovalo se, zda oznámí, či neoznámí svou rezignaci. Už ve svém projevu k volebnímu štábu konzervativců přitom svůj odchod nenaznačila. A to ani přesto, že se do ní pustili i někteří členové její vlastní strany. Podle poslankyně Anny Soubryové by měla předsedkyně vlády svou pozici zvážit.

Odkud takový úspěch labouristů?

Vysvětlení nabízí například komentátorka britského Guardianu Zoe Williamsová. Ta upozorňuje na to, že labouristé se více orientují na mladé voliče, kterých před těmito volbami přibyl více než milion.

Strana Jeremyho Corbyna nabízí například zrušení poplatků za studium, na rozdíl od konzervativců také jinak přistupuje k řadě problémů, jako jsou penze nebo bytová krize, jejichž současná řešení v očích řady mladých Britů vyhovují pouze starým lidem.

A v neposlední řadě má na výsledek voleb podle Zoe Williamsové vliv samotná postava Jeremyho Corbyna. Toho označuje za jediného politika, kterému se podařilo získat si aktivní příznivce, kteří mají chuť přesvědčovat lidi ve svém okolí.

Jak na výsledky reagují britští politici?

Samotná premiérka během sčítání střídmě prohlásila, že Británie teď potřebuje především období stability. Její hlavní oponent a šéf labouristů Jeremy Corbyn naopak premiérku Mayovou vyzval k rezignaci. Podle něj totiž od britských občanů nedostala pevný mandát.

Lídr britské Labouristické strany Jeremy Corbyn na stranické konferenci v Brightonu | Foto: Reuters

Prohlásil také, že v Británii skončilo období rozpočtových škrtů, podfinancovaného školství a zdravotnictví. Už dopoledne také Corbyn oznámil, že je připraven sestavit menšinovou vládu, a označil labouristy za skutečné vítěze voleb.

Za katastrofu pro předsedkyni vlády výsledek označila i předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeonová.

Ovlivní výsledky brexit?

Hodně bude záviset na podobě nové vlády. Konzervativci Mayové ovšem mají jiný pohled na brexit než další dvě nejsilnější strany. Zatímco současná vláda prosazuje takzvaný tvrdý brexit, tedy úplný odchod Spojeného království z unie, labouristé jsou zastánci mírnějšího postupu.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn v rozhovoru pro televizi Sky News sice prohlásil, že jednání o brexitu musí pokračovat, protože Británie už aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy. Zároveň však jeho strana nezastává stejné postoje jako premiérka Mayová, a Corbyn tvrdý brexit rozhodně nechce. A Skotská národní strana je proti odchodu Británie z EU velmi tvrdě.

Ekonomové z banky JP Morgan odhadují, že Spojené království kvůli politické situaci požádá o prodloužení doby k jednání. Zda se podaří dodržovat plán rozhovorů, si není jistý ani eurokomisař pro rozpočet a lidské zdroje Günther Oettinger. Slabý mandát vyjednavačů podle něj signalizuje špatný výsledek rozhovorů.

Hlavní evropský vyjednavač Michel Barnier možné zpoždění rozhovorů o odchodu z unie odmítl komentovat. Evropa je podle něj na jednání připravená a začít může, kdykoliv budou připraveni i Britové.

Budoucí irský premiér Leo Varadkar se domnívá, že pro tvrdý brexit nemá britská vláda po předčasných parlamentních volbách dostatečně silný mandát.

Kdo je vítězem v ústraní?

Svým způsobem by jím mohla být Demokratická unionistická strana (DUP). Irská politická strana má totiž 10 hlasů, které by mohly konzervativcům zajistit většinu, zbylé silnější strany se na koalici ve vládě premiérky podílet spíše nechtějí. Jeden z unionistických poslanců už v pátek dopoledne prohlásil, že jeho strana se po volbách náhle stala zajímavou a že je připraven s konzervativci jednat o "tom, jak dosáhnout pro Británii toho nejlepšího". 

Jak vidí výsledky voleb v dalších zemích unie?

Britské volby byly ostře sledované nejen ve Spojeném království, ale i v dalších členských zemích Evropské unie.

Britské parlamentní volby: blíží se drama? 'Silná a stabilní' Mayová vrávorá v cílové rovince

Číst článek

Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové odmítla výsledek hlasování komentovat. "Německá vláda samozřejmě sledovala volby velmi pozorně, jako vždy u takto blízkých a důležitých partnerů, ale ze zdvořilosti a respektu nebudu komentovat výsledek, když se vytváří nová vláda," řekla Ulrike Demmerová.

Podle německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela hlasování v Británii ukázalo, že si s občany nelze zahrávat a že odchod z EU je dobré ještě zvážit. "Myslím, že poselstvím voleb je: mějme férové rozhovory s EU a znovu zvažme, zda je pro Británii dobré EU tímto způsobem opouštět," prohlásil sociálnědemokratický vicekancléř. 

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že výsledek voleb je pro konzervativce katastrofou. Premiérce se prý vrátilo její rozhodnutí o předčasných volbách jako bumerang. Server Süddeutsche Zeitung hodnotí v komentáři výkon šéfky konzervativců v předvolební kampani jako otřesný.

Francouzský levicový deník Liberation zase soudí, že výsledek předčasných voleb naznačuje, že Británie nebude volit cestu takzvaného tvrdého brexitu. Sílí také obavy z komplikací vyjednávání o odchodu Spojeného království z Evropské unie. Těch se bojí také český premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Bývalý belgický premiér a koordinátor brexitových jednání Guy Verhofstadt celou situaci označil za britský gól do vlastní branky.

Jakub Lucký, mls, mos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme