Má skupina měla kontakty s ruskou tajnou službou, tvrdí ruský hacker. V Tallinnu žádá o azyl

O spojení hackerů a ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) se dosud jen spekulovalo. Teď mluvila ruská nezávislá televizní stanice Dožď s hackerem, který se představil jako Alexander Glazastikov. V rozhovoru řekl, že ruská hackerská skupina Šaltaj-Boltaj, zapletená do vydírání vrcholných ruských představitelů, byla s nejdůležitější ruskou bezpečnostní službou v kontaktu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hacker (ilustrační foto).

Hacker (ilustrační foto). | Foto: Fotobanka Pixabay

FSB podle Glazastikova navrhla hackerské skupině, aby pracovala pod jejím vedením. Hackeři ze skupiny Šaltaj-Boltaj zveřejňují dopisy a dokumenty ukradené ruským představitelům.

Jak tvrdí Glazastikov, vůdce jejich skupiny Vladimir Anikejev mu řekl, že mu ruská tajná služba nabídla dohodu: Hackeři jí budou dávat materiály a dokumenty ještě před jejich zveřejněním, výměnou jim FSB zajistí ochranu.

Anikejev a dva další členové hackerské skupiny jsou v Rusku ve vazbě od svého zatčení loni na podzim. Šaltaj-Boltaj má údajně na svědomí průniky do počítačů vysoce postavených ruských představitelů a známých podnikatelů. Skupina údajně také byla součástí mezinárodního hackerského hnutí Anonymous.

Zaorálek: Hrozí, že hackeři získali citlivé informace o institucích a osobách

Číst článek

Celý případ souvisí s nedávným zatýkáním v řadách centra informační bezpečnosti FSB. Vedoucí jednoho z jeho oddělení Sergej Michajlov byl na základě informací společně s dalšími dvěma pracovníky zatčen a obviněn ze spolupráce s hackery. Čelí obvinění z vlastizrady.

Glazastikov s novináři televize Dožď mluvil v estonském hlavním městě Tallinnu, kde žádá o politický azyl.

Název skupiny Šaltaj-Boltaj je obdobou jména postavičky z anglické dětské říkanky, kterou proslavila Carrollova Alenka v kraji divů a za zrcadlem. V originále se postavička jmenuje Humpty Dumpty, v českém překladu Valihrach.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Thomas Kulidakis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme