MAAE dokládá další výrazný postup íránského jaderného programu

Írán od listopadu ztrojnásobil tempo obohacování uranu na 20 procent. Ve své zprávě to uvádí Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Kritici Islámské republiky tvrdí, že Teherán chce technologii využít k výrobě jaderné bomby. Mezinárodní agentura nad takovou možností vyjádřila ‚vážné znepokojení‘, žádné jasné důkazy o jaderném zbrojení ale ani její poslední zpráva nepřináší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technické zázemí jaderné elektrárny v íránském Búšehru | Foto: Mehdi Ghasemi | Zdroj: ČTK

Agentura OSN pro kontrolu jaderných technologií se nedávno dostala s Íránci do dalšího sporu. Inspektoři se domáhali vstupu na vojenskou základnu Párčín, kde podle některých teorií Írán vyvíjí raketu schopnou nést jadernou hlavici. Íránci ale vstup odmítli s tím, že agentura nemá mandát kontrolovat citlivé vojenské objekty, které nemají s jádrem spojitost.

Americký deník Los Angeles Times mezitím informuje o nové studii americké špionážní komunity. 16 výzvědných agentur se podle ní shoduje, že Teherán sice pokračuje v budování jaderných kapacit, nic prý ale nenasvědčuje, že by opravdu chtěl sestavit jadernou bombu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme