MAAE: Írán by měl zmrazit své jaderné aktivity

Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni vyzvala Írán, aby zastavil veškeré své jaderné aktivity, které tento týden obnovil. Rezoluce navržená Británií, Francií a Německem se nezmiňuje o tom, že by MAAE problém íránského jaderného programu předložila Radě bezpečnosti OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

reaktorová hala | Foto: ISIS

To by pravděpodobně znamenalo vyhlášení sankcí vůči Íránu. V dokumentu se uvádí, že Teherán by měl znovu jednat o nabídce Německa, Francie a Británie. Ty navrhují, že zaručí dodávky hotového paliva do íránské atomové elektrárny a pomohou íránskému hospodářství, pokud se Teherán zřekne vlastního procesu obohacování uranu.

Představitel íránského jaderného úřadu Muhammad Saídí prohlásil, že přijatá rezoluce je pro jeho zemi nepřijatelná.

Teherán, který v pondělí obnovil aktivity v jaderném zařízení v Isfahanu, čelí obvinění, že se snaží vyvinout nukleární zbraň. Íránský prezident Ahmadínedžád tvrdí, že jeho země neudělala nic protiprávního. Rozhodnutí Íránu se setkalo s vlnou odporu západních mocností.

Milan Kopp, Marcela Pohanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme