MAAE: Írán zatajuje údaje o jaderném programu

Írán stále skrývá informace o svém nukleárním programu. Ve své nejnovější zprávě to tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Té se Teherán zavázal předkládat všechny požadované informace, které se týkají jádra. Agentura však chce i vysvětlení týkající se raketového programu nebo vývoje výbušných systémů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná zařízení Íránu

Jaderná zařízení Íránu | Foto: Dana Josefová | Zdroj: Český rozhlas

Írán totiž čelí podezření, že jádro spojuje právě s těmito projekty, a že tedy vyvíjí nukleární zbraň. Íránci to ale popírají. Tvrdí, že i jejich sporný program obohacování uranu slouží výhradě k mírovým účelům, a takové právo zaručuje každé signatářské zemi Smlouva o nešíření jaderných zbraní. Íránu přitom obohacování uranu opakovaně zakázala rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Čerstvé obvinění ze zatajování informací Teherán odmítá. Dodali jsme 200 stránek vysvětlení, prohlásil zástupce Íránu v mezinárodním jaderném dozoru Alí Asghár Soltáníje.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme