MAAE opět kritizuje počínání Íránu

Írán komplikuje mezinárodní inspekce ve svém závodě na obohacování uranu v Natanzu. Ve své nejnovější zprávě to uvádí Mezinárodní agentura pro atomovou energii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Teherán podle ní blokuje přístup vybraným zahraničním inspektorům. Agentura tvrdí, že se jedná o lidi, kteří mají s íránskou problematikou dlouhodobé zkušenosti.

Agentura připouští, že Írán má právo určitě inspektory odmítnout. Íránci tak prý ale brzdí podrobné kontroly citlivých provozů. Teherán před časem vypověděl dva inspektory, kteří nahlásili odhalení nepovolených experimentů. Írán tvrdí, že jejich práce nebyla přesná, vídeňská agentura ale za svými lidmi stojí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček o kritice MAAE


Mezinárodní inspektoři odhadují, že Írán už přes určité zpomalení procesu vyrobil přes 2 800 kilogramů nízce obohaceného uranu. Je to v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Západní tisk uvádí, že pokud by se tento polotovar dál obohacoval, stačil by k výrobě dvou jaderných hlavic. Teherán ale trvá na tom, že jeho jaderný program slouží pouze k civilním účelům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor se zahraničněpolitickým analytikem Českého rozhlasu Milanem Slezákem o íránském jaderném programu

Írán: vše je transparentní

„Írán už má uranu tolik, že by mohl vyrobit tři jaderné pumy. Odhady, kdy to bude, se liší, ale pokud by o to hodně stál, může se to povést do jednoho roku,“ varuje.

„Pracuje prý také na miniaturizaci, aby zbraň byla použitelná, a také na výrobě raket,“ doplňuje Slezák z inspekční zprávy.

„Navíc má ještě 22 kilogramů uranu obohaceného na 20 procent, z něhož jde puma vyrobit rychleji. Ze zprávy také vyplývá, že Írán spolupracuje stále méně a zůstává mnoho nezodpovězených otázek.“

Milan Slezák upozorňuje na druhou stranu pohledu na tentýž problém: „Íránské webové stránky tvrdí, že íránský jaderný program je naprosto transparentní.“

Milan Kopp, Ondřej Černý, Břetislav Tureček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme