MAAE schválila rezoluci proti Íránu, žádá vysvětlení k jádru

Rada guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) schválila rezoluci proti Íránu. Požaduje v ní bezpodmínečné a úplné vysvětlení všech sporných bodů íránského jaderného programu. Odpovědi na nezodpovězené dotazy má Teherán dodat nejpozději do března.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf MAAE Jukija Amano | Zdroj: ČTK

Pro rezoluci, kterou vypracovali diplomaté z USA, Francie, Velké Británie, Německa, Číny a Ruska, se vyslovilo32 guvernérů z 35. Proti byli zástupci Kuby a Ekvádoru, Indonésie se hlasování zdržela.

Agentura minulý týden zveřejnila novou zprávu o íránském jaderném programu. Podává v ní důkazy, které naznačují, že Írán pracuje na jaderné zbrani. Na podporu svého tvrzení MAAE předložila mimo jiné satelitní snímky.

ZPRÁVU MAAE K ÍRÁNU NALEZNETE ZDE

Teherán zprávu mezinárodní agentury OSN bezprostředně po jejím zveřejnění odmítl jako nevyváženou a politicky motivovanou. Trvá na tom, že jeho jaderný program je výhradně mírový.

Západní státy vyjádření Teheránu zpochybňují. Jedním z nejhlasitějších kritiků íránských nukleárních ambicí je Izrael, který vyzývá k vojenskému zásahu proti íránským jaderným zařízením.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme