MAAE se má poprvé v historii zabývat izraelskými zbraněmi

Mezinárodní agentura pro atomovou energii se možná bude poprvé ve své historii zabývat také nukleárními zbraněmi Izraele. S odvoláním na program chystaného zasedání agentury to uvedla agentura AP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

atomová bomba | Foto: Miroslav Konvalina

Rada guvernérů se má ve Vídni sejít na počátku června. Jaderné kapacity židovského státu jsou zapsané jako osmá položka na programu. Z projednávání ale nakonec Izrael ještě může vypadnout.

Jak upozorňuje agentura AP, dá se čekat, že projednávání izraelské kauzy budou chtít zabránit Američané a další západní spojenci Izraele. I tak jde prý ale o úspěch muslimského bloku.

Státy jako Egypt nebo Turecko stále hlasitěji volají po tom, aby se v jaderných otázkách měřilo všem zemím stejným metrem.

Izrael a západní země totiž požadují tvrdý postih Íránu za jeho údajnou snahu získat jaderné zbraně. Izrael už ale tyto arzenály má a navíc narozdíl od Íránu nepodepsal Smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

Šéf agentury Jukija Amano už vyzval všech 151 členských států, aby předložily své návrhy, jak Izrael k podpisu tohoto závazku přimět.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme