Inspektoři na Ukrajině nenašli známky přípravy takzvané špinavé bomby. Kyjev z toho vinilo Rusko

Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii při kontrole ve třech ukrajinských zařízeních nenašli známky toho, že by Kyjev připravoval takzvanou špinavou bombu. Z toho Ukrajinu vinilo Rusko, inspekci agentura provedla na žádost Kyjeva.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) odjíždí ze stanoviště v obci Novooleksandrivka do Záporožské jaderné elektrárny

Podle šéfa agentury Grossiho nenašli inspektoři žádné známky neohlášených jaderných aktivit (ilustrační foto) | Foto: Anna Vojtenko | Zdroj: Reuters

„Naše dosavadní technické a vědecké vyhodnocení výsledků neprokázalo žádné známky neohlášených jaderných aktivit a materiálů na třech (kontrolovaných) místech,“ uvedl v prohlášení šéf agentury Rafael Grossi.

Provoz Záporožské jaderné elektrárny se zastavil, odpojili její poslední reaktor

Číst článek

Inspektoři v rámci kontroly navštívili Institut pro jaderný výzkum v Kyjevě, těžební a zpracovatelský závod ve městě Žovti Vody v Dněpropetrovské oblasti a strojírenský závod v Dnipru.

Rusko letos v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu. Od druhé poloviny října ruští představitelé tvrdí, že Ukrajina se chystá použít takzvanou špinavou bombu, tedy zbraň, která způsobí radioaktivní zamoření rozmetáním radioaktivního materiálu pomocí běžné trhaviny.

Západ tato obvinění označil za falešná a Kyjev uvedl, že působí dojmem, že Moskva plánuje provést útok špinavou bombou sama a vinu následně svalit na Ukrajinu. Šéf MAAE Grossi zdůraznil, že je agentura i nadále připravena provést další inspekce a doložit, že Ukrajina neprovádí neohlášené jaderné aktivity.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme