Macron chce ve Francii prodloužit výjimečný stav. Trvat může až do listopadu

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron chce prodloužit trvání výjimečného stavu v zemi až do 1. listopadu. Po setkání bezpečnostní rady státu o tom ve středu informoval Elysejský palác. Výjimečný stav platí ve Francii od teroristických útoků v Paříži z 13. listopadu 2015, které si vyžádaly 130 obětí.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron na pravidelném týdenním zasedání bezpečnostní rady v Elysejském paláci.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na pravidelném týdenním zasedání bezpečnostní rady v Elysejském paláci. | Zdroj: Reuters

Naposledy schválily obě komory francouzského parlamentu prodloužení výjimečného stavu loni v polovině prosince. Učinily tak tehdy již popáté a to mimo jiné vzhledem k prezidentským a parlamentním volbám v letošním roce.

Nyní by měl výjimečný stav platit přinejmenším do letošního 15. července. Macron by jej chtěl ale prodloužit ještě o tři a půl měsíce.

Reportáž z Manchesteru: Máte strach kvůli terorismu? Dělejte, jako by nic

Číst článek

Výjimečný stav kromě jiného umožňuje výkonné moci nařizovat podezřelým osobám domácí vězení, domovní prohlídky, zakazovat průvody, prohledávat zavazadla či auta a také například zavřít místa plánovaná pro schůzování, uvedla agentura AFP. Podobné širší pravomoci policie a dalších složek kritizují ochránci lidských práv. Podle průzkumů provedených v souvislosti s posledním prodloužením výjimečného stavu s nimi ale souhlasí většina obyvatel.

Podle dnešního prohlášení Elysejského paláce chce prezident v následujících týdnech připravit také nová bezpečnostní opatření i příslušné zákony, které by bezpečnost ve Francii posílily natrvalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme