Macron: Čtyřiadvacátý duben bude ve Francii národním dnem připomínky arménské genocidy

Francie si bude každoročně 24. dubna připomínat genocidu Arménů v Osmanské říši. Oznámil to v úterý francouzský prezident Emmanuel Macron, informovala agentura AFP. Jako genocidu masakr stovek tisíc Arménů během první světové války Paříž uznala přes protesty Turecka již v roce 2001.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Emmanuel Macron oznamuje zástupcům organizace sdružující Armény ve Francii, že 24. duben bude národním dnem připomínky arménské genocidy | Foto: Ludovic Marin | Zdroj: Reuters

Čtyřiadvacátý duben bude „národním dnem připomínky arménské genocidy“, oznámil v úterý večer francouzský prezident zástupcům organizace sdružující Armény ve Francii (CCAF). Zanesením připomínky do francouzského kalendáře splnil Macron svůj předvolební slib.

Turecko odsoudilo český postoj ke genocidě Arménů. 'Je v rozporu s historickými skutečnostmi'

Číst článek

Na akci prezident složil rovněž poklonu francouzskému zpěvákovi a herci arménského původu Charlesovi Aznavourovi, který loni zemřel a který za uznání masakrů Arménů v Osmanské říši za první světové války za genocidu celý život bojoval.

Masakr Arménů za první světové války považuje za genocidu více než 20 zemí světa. Předloni v dubnu tak jej za genocidu uznala i česká Poslanecká sněmovna. Události jsou označovány za první cílenou snahu o likvidaci jiného etnika ve 20. století.

Turecko takovýto výklad odmítá a tvrdí, že celková bilance 1,5 milionu mrtvých je nadhodnocená. Mrtvé Ankara navíc považuje za oběti občanské války.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme