Na webu se objevily e-maily z Macronovy kampaně, štáb den před volbami hlásí hackerský útok

Volební štáb francouzského prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona se zřejmě stal terčem hackerského útoku. E-maily z jeho kampaně se objevily na internetu den před rozhodujícím, druhým kolem voleb. Podle Macronova štábu chtěli neznámí pachatelé ovlivnit voliče.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezidentský kandidát Emmanuel Macron | Zdroj: Reuters

Pravost části ukradených materiálů Macronův štáb potvrzuje s tím, že jen odkrývají běžné fungování politické kampaně. Dodává ale, že mezi zveřejněnými dokumenty jsou i falsifikáty, které prý ve voličích mají vyvolat pochybnosti a rozšířit dezinformace.

Přibližně 9 GB dat uložil neznámý pachatel na serveru Pastebin, který umožňuje anonymní vkládání souborů. Francouzské ministerstvo vnitra se k informacím o hackerském útoku odmítlo vyjádřit s odůvodněním, že o půlnoci podle pravidel oficiálně skončila kampaň.

Hollande to prošetří

Francouzský prezident François Hollande dnes slíbil, že hackerské útoky na štáb centristického kandidáta na prezidenta Emmanuela Macrona budou prošetřeny.

„Věděli jsme, že takováto rizika budou v průběhu prezidentské kampaně, protože se to stalo i jinde. Nic nezůstane bez odezvy," řekl Hollande agentuře AFP.

Chcete ze čtyř milionů muslimů udělat nepřátele, okřikl Macron Le Penovou při první prezidentské debatě

Číst článek

Na rozdíl od týmu Macronova hnutí Vpřed! Hollande ale nevidí v hackerském útoku pokus o „destabilizaci". „Nevidím v tom vůbec nic," sdělil. Zdůraznil nicméně, že pokud byla z e-mailových účtů členů Macronova štábu skutečně ukradena data, bude záležitost vyšetřována.

Podle francouzského úřadu pro kybernetickou bezpečnost napadli Macronův štáb už během prvního kola voleb před čtrnácti dny. Zabezpečovací společnost Trend Micro tehdy uvedla, že za útokem stáli ruští hackeři, Moskva ale jakoukoli odpovědnost vyloučila.

WikiLeaks : Výsledek voleb už to nezmění

Portál WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních informací, si na Twitteru položil otázku, komu únik dat prospěje.

Následně poznamenal, že na ovlivnění voleb je to již pozdě, i tak prý ale incident bude využit k posílení nevraživosti vůči Rusku a k navýšení výdajů na tajné služby.

„Tento masivní únik přišel příliš pozdě, aby ovlivnil volby. Záměr s načasováním je zvláštní," uvedl WikiLeaks.

Francouzská volební komise média v sobotu dopoledne požádala, aby obsah uniklých Macronových e-mailů nepublikovala. Dodala, že by šíření těchto dat mohlo být trestně stíháno.

Lukáš Matoška, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme