Francie zažívá jedenáctý ‚žlutý‘ víkend. V Paříži se sešlo okolo 80 tisíc demonstrantů

V Paříži a na dalších místech Francie v sobotu pokračoval už jedenáctý sobotní protest takzvaných žlutých vest. Prezident Emmanuel Macron nicméně ubral demonstracím na síle, když před deseti dny zahájil celonárodní debatu o společenských a hospodářských problémech.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří demonstranti dali francouzskou vlajku vedle žluté vesty... | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Francie přesto kvůli případným nepokojům nasadila v sobotu 80 tisíc policistů - zhruba stejný počet lidí vyjádřil svou nespokojenost v ulicích během posledních dvou víkendů, napsala agentura AP.

Žluté vesty demonstrovaly desátý víkend v řadě. Sešlo se jich přes 80 tisíc

Číst článek

Několik stovek protestujících prošlo v soboru dopoledne pařížskou třídou Champs-Elysées, kde byla zastavena doprava. Cestou na náměstí Place de la Bastille prošli kolem Národního shromáždění. Macronovu celonárodní debatu označili shromáždění za „kouřovou clonou“, která má Francouzům zastřít prezidentovo zaměření na obchod. Celkem byly v sobotu ve francouzské metropoli ohlášeny čtyři průvody.

„Jsme zapomenuti,“ citovala agentura AFP Mervyna Ramsamyho, zaměstnance nemocnice ze severu Paříže. Ten si zároveň stěžoval na nedávné zavírání porodního oddělení i dalších nemocničních úseků.

„Mám plat 1200 eur (27 tisíc korun). Peníze mi nedojdou v půlce měsíce, ale hned šestý den. Už dál nezvládám přežívat. Proto jsem tady - protože se nic neděje, nic se nemění,“ řekla agentuře AP na Champs-Elysée 52letá pracovnice asistenční služby Nicole.

Demonstranti ve Štrasburku

Agentura AFP informovala i o protestech mimo metropoli: zhruba 250 demonstrantů se sešlo ve Štrasburku před budovou Evropského parlamentu, přibližně stovka žlutých vest se objevila v Montpellier a shromáždění se odehrálo i v normadském městě Évreux.

V Paříži je od 17.00 do 22.00 hodin plánována „žlutá noc“ na náměstí Republiky. Nápad prosadila jedna z výrazných tváří žlutých vest Éric Drouet, který tím chce navázat na hnutí Nuit debout (Noc vzhůru). To náměstí okupovalo v roce 2016 na protest proti reformě zákoníku práce.

Žluté vesty svolaly další protest. Obchody v Paříži mají zakryté výlohy, v plánu jsou výběry z bankomatu

Číst článek

Agentura AP demonstranty popisuje od krajně levicových až po příslušníky politického středu. Mnoho z nich si přeje, aby prezident znovu zavedl daň z majetku a umožnil veřejnosti navrhovat referenda, v nichž by se rozhodovalo o nejrůznějších otázkách: od vystoupení z EU až po změny ústavy, napsala AP. Ve středu jedna z frakcí žlutých vest oznámila založení občanské platformy pro květnové volby do Evropského parlamentu.

Policie s kamerou

Policisté se objevili vyzbrojeni zbraněmi s gumovými projektily, kterými už několik žlutých vest v minulých týdnech vážně zranili, a jsou proto v sobotu poprvé vybaveni kamerami.

Lidé proti restriktivní fiskální a sociální vládní politice, kterou považují za nespravedlivou, protestují od poloviny listopadu. První vlny protestů 17. listopadu se zúčastnilo 282 tisíc osob. Demonstranti, z nichž značnou část tvoří lidé s nižšími příjmy, upozorňují na vysoké ceny a tvrdí, že Macron ignoruje potřeby běžných občanů a prosazuje reformy sloužící bohatým.

Mezi sobotními protesty hloučky žlutých vest okupují kruhové objezdy a stanoviště pro výběr mýtného.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme