Macron po měsíci vyměnil čtyři ministry, republikáni v parlamentu se rozštěpili

Nové složení francouzské vlády oznámil premiér Édouard Philippe. Z kabinetu odešli čtyři ministři, z toho tři z koaliční centristické strany MoDem. Mezi nimi také její šéf a dosavadní šéf resortu spravedlnosti Francois Bayrou. Ten se k prezidentské kampani Emmanuela Macrona připojil v březnu. Funkci ministra spravedlnosti opustil kvůli kauze své strany s fiktivními zaměstnáními v Evropském parlamentu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron | Zdroj: Reuters

Kromě ministerstva spravedlnosti se obměnilo také vedení obrany, zemědělství a územní soudržnosti. Silového rezortu se nově ujme Florence Parlyová, Ministryní spravedlnosti se stala Nicole Belloubetová, Ministrem pro územní soudržnost se stává Jacques Mézard, který opouští rezort zemědělství.

Republikáni s Macronem a proti

Změny se dějí také ve francouzském parlamentu, po volbách vznikají nové kluby. Poslanci zvolení za pravicové Republikány se rozštěpili do dvou skupin - jedna bude prezidenta Macrona podporovat, druhá bude v opozici.

Novou parlamentní skupinu chce založit také bývalý socialistický premiér Manuel Valls, který při prezidentských volbách odmítl podpořit stranického kandidáta Hamona. O společném poslaneckém klubu jednali taky komunisté a levicové hnutí Jean Luca Melenchona, nakonec se ale nedohodli.

Ondřej Elbel, ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme