Macron to po prvním kole přehnal s oslavami. Le Penová jeho chyb pohotově využívá

Francouzský prezidentský kandidát Emmanuel Macron slavil nedělní triumf ve velkém stylu – ve slavné pařížské restauraci La Rotonde, kde přijde lahev šampaňského v přepočtu na osm tisíc korun. Podle členů volebního štábu pozval Macron své nejbližší spolupracovníky na „skromnou oslavu“ a ohlédnutí za prvním kolem.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emmanuel Macron slaví úspěch v prvním kole prezidentské volby

Emmanuel Macron slaví úspěch v prvním kole prezidentské volby | Zdroj: Reuters

„Opulentní recepce zanechala velmi rozpačitý dojem – Macron a jeho lidé vzbudili dojem, že jsou zcela odtrženi od života obyčejných Francouzů a také vystupovali před druhým kolem nebezpečně sebejistě. Jako by už měl Macron vše v kapse," píše zpravodaj britského deníku The Times Adam Sage.

„Pokud chtěl Macron nahrát Le Penové, která ho označuje za produkt bohatých vrstev, ignorujících starosti lidí, pak to snad ani nemohl udělat lépe," píší Timesy. V restauraci na Montparnassu se objevilo mnoho stárnoucích představitelů pařížské smetánky a převládala tam bohorovná nálada.

160 pokusů o špionáž. Macronův tým zažil útok ruských hackerů, tvrdí experti

Číst článek

La Rotonde přitom podle Timesů není jen tak lecjaká restaurace. Tuto secesní perlu Paříže otevřeli v roce 1911 a navštěvovali ji Pablo Picasso, Francis Scott Fitzgerald a Ernest Hemingway. Dnes už takto luxusní klientelu postrádá, ale pořád tam zaskočí vydavatelé, novináři a politici, například skandalizovaný bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn.

Macronovi organizátoři tvrdili, že soirée organizoval společně se svou manželkou, 64letou Brigitte Trogneuxovou, a hlavními hosty měli být členové sekretariátu a bodyguardi zajišťující kampaň. K vidění ale byl i herec Pierre Arditi, zpěvačka Line Renaudová a moderátor Stéphane Bern. Dorazil i bývalý studentský vůdce z roku 1968 Daniel Cohn-Bendit a spisovatel Erik Orsenna. Všichni byli pozváni esemeskou, podepsanou „Brigitte a Emmanuel".

Francouzský tisk akci okamžitě začal přirovnávat k podobné oslavě exprezidenta Nicolase Sarkozyho, který slavil v roce 2007 v restauraci Fouquet's na Champs Elysées. Podle Timesů je ale Macronův prohřešek větší, protože si ani nepočkal na druhé kolo.

Jenom ředkvičky a oříšky

Stoupenci proevropského středového politika se teď snaží minimalizovat škody. Moderátor Bern se nechal slyšet, že celým večerem se nesl duch skromnosti a střízlivosti. „Servírovaly se ředkvičky, oříšky a číše šampaňského," tvrdil deníku The Times. Také další účastníci odmítají srovnávat La Rotonde s restaurací Fouquet's. Na Twitteru se objevila první půlka menu, kde byla k vidění obyčejná zapékaná treska za 28 eur.

Podle Timesů je ale problémem ta druhá půlka. Telecí kotlety za 46 eur, grilovaná kampala za 48 a lahev klaretu Château Lynch Bages ročník 2009 za 350 eur. Macron se podle svědků během večera choval už jako prezident – nechával se fotit se svými stoupenci a šířil dojem, že má druhé kolo „v kapse". „Le Penová, která ho označuje za příslušníka globální elity, se trefuje do černého," uzavírají Timesy.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme