Macron podepsal nový protiteroristický zákon. Výjimečný stav ve Francii po téměř dvou letech skončí

Dva dny před koncem výjimečného stavu podepsal v úterý francouzský prezident Emmanuel Macron nový protiteroristický zákon. Mimo jiné tak posílí pravomoci policie. Zpřísněním bezpečnostní normy podmínil Macron zrušení výjimečného stavu. Prezident ho chce ukončit 1. listopadu. Výjimečný stav v zemi platí od teroristických útoků v Paříži z 13. listopadu 2015. Při atentátech tehdy zahynulo 130 lidí.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron | Zdroj: Reuters

„Tento zákon nám umožní ukončit výjimečný stav od 1. listopadu a současně plně zajistit bezpečnost našich občanů," uvedl francouzský prezident Emanuel Macron v Elysejském paláci. V platnost norma vstoupí v úterý.

Výjimečný stav, který vyhlásil předchozí prezident François Hollande, po teroristických útocích v koncertní síni Bataclan, u stadionu Stade de France a v ulicích hlavního města, zákonodárci šestkrát prodloužili. V zemi tak platil téměř dva roky.

„Ohrožení terorismem zůstává vysoké," řekl v úterý ministr vnitra Gérard Collomb. Kritiku odpůrců zákona, že vláda v podstatě legalizovala permanentní výjimečný stav, Collomb odmítl. Podle něj se podařilo dosáhnout rovnováhy „mezi bezpečností a svobodou".

Bezpečnostní zóny i domovní prohlídky

Trvalými se skutečně stane řada opatření spojených s výjimečným stavem. Ministerstvo vnitra bude moci v případě ohrožení bez povolení soudu vytvořit bezpečnostní zóny, a omezit tak pohyb lidí a vozidel.

Ve vymezené oblasti bude moci policie provádět domovní prohlídky. Policisté budou moci také uzavírat mešity a jiná náboženská střediska, pokud nabudou přesvědčení, že se v nich šíří nenávist nebo se v nich omlouvá terorismus.

Na rozdíl od situace za výjimečného stavu už nebude moci ministerstvo vnitra osobám podezřelým z přípravy teroristického činu nařídit domácí vězení, bude jim ale moci přikázat, aby neopouštěly obec, ve které mají trvalé bydliště.

Nadále budou možné i preventivní prohlídky u podezřelých, povolit je ale bude muset soudce. Podezřelí budou muset na základě zákona sdělit úřadům přístupová hesla ke své elektronické komunikaci.

Francouzi protiteroristický zákon podporují

Podle agentury Reuters se podoba protiteroristického zákona u veřejnosti otřesené vlnou atentátů setkala s pochopením, podle nedávného průzkumu francouzského listu Le Figaro jej podporuje 57 procent Francouzů.

Od počátku roku 2015 zahynulo při atentátech na francouzském území přes 240 osob. Naposledy na počátku října zabil Tunisan dvě dívky u nádraží v přístavním městě Marseille. K většině útoků včetně toho posledního se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme