Macron představil svoje priority: ohlásil reformu institucí a zrušení výjimečného stavu

Během svého slavnostního projevu před oběma komorami parlamentu představil prezident Emanuel Macron priority svého pětiletého působení. Chce se vydat odlišnou cestou než jeho předchůdci, reformovat instituce a zrušit výjimečný stav.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emanuel Macron během svého projevu před oběma komorami parlamentu | Zdroj: ČTK

Emanuel Macron před oběma komorami parlamentu řekl, že se vydá radikálně odlišnou cestou než jeho předchůdci – jejich bilanci označil za ‚neuspokojivou'. Oznámil také reformu francouzských institucí s tím, že pokud se ji nepodaří prosadit do roka, vyhlásí k dané otázce referendum. Potvrdil také, že na podzim ve Francii skončí rok a půl trvající výjimečný stav zavedený po teroristických útocích v Paříži.

Francie má nového prezidenta. Emmanuel Macron zvítězil se 66 procenty, oslavovali hlavně mladí

Číst článek

Nový centristický prezident rovněž ohlásil přezkoumání francouzské vojenské strategie vzhledem k novým globálním hrozbám. „Tento svět je nebezpečný, hrozby se nahromadily," řekl a dodal, že jednotlivé státy musejí spolupracovat více než jindy. Potvrdil, že Francie zůstane vojensky angažovaná v boji proti extremismu ve světě.

„Pevně věřím v Evropu," pronesl k budoucnosti Evropské unie. Chápe nicméně skepticismus některých lidí. „Desetiletí, které právě skončilo, bylo pro Evropu kruté. Krize jsme zvládli, ale ztratili jsme směr," uvedl prezident, jehož přáním je oživit Evropu ‚oslabenou byrokratickým bujením'. Do konce roku chce podle něj Francie spolu s Německem spustit všude v Evropě konference otevřené veřejnosti s cílem dodat Unii druhý dech. „Potřebujeme silnější Evropu," uvedl Macron.

Během své vlády chce Macron klást důraz na efektivitu, odpovědnost vlády a na to, aby zastupovala všechny vrstvy obyvatelstva.

Emanuel Macron během svého projevu | Foto: ČTK

Efektivita v případě parlamentu podle něj znamená plodit méně zákonů, aby poslanci mohli „věnovat více pozornosti důležitým zákonům". „To je role parlamentu," dodal prezident. Je přesvědčen o tom, že toto opatření zlepší kvalitu práce parlamentu.

Macron navrhl také snížit počet poslanců o třetinu a zrušení speciálního soudu pro členy vlády. Vyhradil si rovněž právo vyhlásit referendum, pokud reforma institucí nebude hotová do jednoho roku. Chce se vyvarovat toho, aby reforma byla jen ‚kosmetickou změnou' nebo jakýmsi ‚polotovarem'.

Rovněž dialog o důležitých zákonech mezi vládou a sociálními partnery, například odbory, by podle francouzského prezidenta neměl trvat více než dva roky.

Někdejší sídlo králů ve Versailles, které si prezident pro svůj projev vybral, někteří poslanci kritizovali jako ‚monarchistický výstřelek' a rozhodli se vystoupení hlavy státu bojkotovat, uvedl deník Le Figaro.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme