Rada bezpečnosti už dnes nepřináší užitečná řešení. OSN potřebuje modernizovat, řekl Macron

Po loňské ostré kritice Severoatlantické aliance se francouzský prezident Emmanuel Macron pustil také do Rady bezpečnosti OSN. V rozhovoru, který v pondělí zveřejnil časopis Grand Continent, řekl, že toto grémium už nepřináší žádná užitečná řešení. Mezinárodní spolupráci zemí je podle něj třeba modernizovat.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po loňské ostré kritice Severoatlantické aliance se francouzský prezident Emmanuel Macron pustil také do Rady bezpečnosti OSN | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

„Musím konstatovat, že Rada bezpečnosti OSN už dnes nepřináší užitečná řešení,“ řekl Macron pro časopis Grand Continent. Stálými členy Rady bezpečnosti OSN s právem veta jsou kromě Francie také USA, Rusko, Čína a Velká Británie.

Prázdné regály, protesty a hořící francouzské vlajky. Spor Erdogana s Macronem přešel od slov k činům

Číst článek

Spojené státy tradičně blokují kritiku Izraele, zatímco Rusko brání v přijetí rezolucí namířených proti jeho spojencům, například Sýrii.

Podle Macrona je třeba, aby se Evropa v bezpečnostních otázkách emancipovala. USA ji podle něj budou jako partnera akceptovat jen tehdy, „když se budeme brát sami vážně a budeme v naší vlastní obraně suverénní“.

Silná Evropa je podle francouzského prezidenta jedinou možností, jak se vyhnout „čínsko-americkému duopolu“.

Ostře se Macron ohradil proti názoru německé ministryně obrany Annegret Krampové-Karrenbauerové, která nedávno v článku uveřejněném serverem Politico vyzvala, aby se Evropa vzdala „iluze evropské strategické nezávislosti“.

Francie zvýší počet vojáků v ulicích na 7000. Posílí tak ochranu památek, škol a svatostánku po útoku v Nice

Číst článek

„Evropané nebudou schopni nahradit rozhodující roli USA jako bezpečnostního garanta,“ uvedla předsedkyně vládní CDU. Podle Macrona jde ze strany Krampové-Karrenbauerové o „chybnou interpretaci dějin“ a kancléřka Angela Merkelová „naštěstí“ tuto politiku nehodlá prosazovat. Macron dlouhodobě podporuje vznik evropské armády.

Před rokem Macron ostře kritizoval NATO. V rozhovoru s britským týdeníkem The Economist uvedl, že se aliance nachází ve stavu mozkové smrti. Za důvod tehdy označil postoje Spojených států a chování Turecka. Už tehdy vyzval Evropskou unii, aby zvýšila vlastní obranyschopnost.

Prezidentova loňská kritika, která zazněla krátce před summitem Severoatlantické aliance, vyvolala dlouhé debaty. Například německá kancléřka Merkelová nebo generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ji ale odmítli a alianci označili za silnou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme