Macron s Merkelovou chtějí užší spolupráci. Vztah našich zemí je pro EU zásadní, shodli se

První zahraniční cesta zavedla Emanuela Macrona do Berlína, kde v pondělí jednal s kancléřkou Angelou Merkelovou. Shodli se, že do budoucna chtějí úzce spolupracovat. Macron zdůraznil, že úspěch obou zemí je závislý na úspěchu Evropské unie.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Emanuel Macron

Německá kancléřka Merkelová a francouzský prezident Emanuel Macron | Foto: Reuters

Dvojice státníků se dohodla na velmi úzké spolupráci a vytvoření střednědobého plánu pro Evropskou unii. Po více než hodinovém jednání to politici oznámili na tiskové konferenci. Pokud jde o reformy Evropské unie, nevylučují ani změnu současných smluv.

„Když budeme moci říci proč, k čemu, jaký je smysl - bude k tomu Německo připraveno," uvedla Merkelová k možným smluvním změnám. Nejprve je ale podle ní nutné shodnout se na tom, k čemu mají takové změny vést. I Macron poznamenal, že pro Francii nejsou případné změny smluv žádným tabu.

„Evropa se nachází v historické etapě. Prezidentské volby to ukázaly. Čelíme vzedmutí populismu a kvůli tomu lidé pochybují. Pěvně věřím ve vzájemnou důvěru. K tomu, abychom ji dosáhli, musí každý plnit své povinnosti. Mě ve Francii čekají rozsáhlé reformy, které jsou důležité i pro obnovení důvěry ve francouzsko-německé vztahy. Myslím si, že jsme si oba dva vědomí toho, že Evropa potřebuje rychlé výsledky skutečnou obměnu," řekl Macron.

Francouzský prezident Macron jednal s kancléřkou Merkelovou zhruba hodinu, chtějí více spolupracovat | Foto: Reuters

Macron nastínil reformy

Kancléřka se následně vyjádřila k plánu pro střednědobý rozvoj Evropské unie. "To jsou projekty, které nemohou vzniknout přes noc. Existuje společné přesvědčení, že se nemůžeme zabývat jen vystoupením Británie, ale také tím, jak můžeme Evropskou unii a především eurozónu prohloubit a zabezpečit proti krizím," uvedla Mekrelová.

Oba politici se shodli na tom, že dobrý vztah Francie a Německa je zásadní pro celou Evropskou unii. Klíčoví ministři obou zemí se už v červenci sejdou na společném zasedání. Kancléřka poznamenala, že Evropa potřebuje silnou Francii a očekává, že vztahy obou zemí teď dostanou novou dynamiku.

Francouzský prezident nastínil široké reformy, které chystá na příští měsíce. Týkat se budou mimo jiné hospodářství, sociální oblasti či vzdělávání. Zásadní je podle něj zejména snížit nezaměstnanost ve Francii. Ve vztazích Paříže a Berlína si přeje více pragmatismu, na evropské úrovni pak snížení byrokracie, s čímž souhlasí i Merkelová.

Francie má nového premiéra. Macron jmenoval Édouarda Philippa, starostu Le Havru

Číst článek

Kancléřka se vyslovila také pro koherentnější evropskou zahraniční politiku a rozšíření obranné spolupráce. Macron zase prohlásil, že není pro zavedení eurobondů, kterými by státy eurozóny společně ručily za své dluhy. Eurobondy striktně odmítá rovněž Merkelová.

Devětatřicetiletý centrista Macron, který nedávno ve druhém kole francouzských prezidentských voleb porazil šéfku Národní fronty Marine Le Penovou, dnes před cestou do Berlína sestavením nové vlády pověřil starostu města Le Havre Édouarda Philippea. Už v úterý by spolu s ním měl vybrat 15 členů kabinetu.

Martin Balucha, dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme