Omezte příliv levných pracovníků z východu, vyzval Evropskou unii Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron podle agentury Reuters vyzval Evropskou unii k většímu úsilí o omezení přílivu levné pracovní síly z východu osmadvacítky do zemí jako je Francie. Macron po svém prvním setkání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Juncker v Bruselu prohlásil, že příliv Východoevropanů pracujících za nízké mzdy při pobytech ve Francii oslabuje podporu, jíž se EU v zemi těší, informovala agentura.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Macron už dříve slíbil, že chce překonat propast mezi levicí a pravic

Macron už dříve slíbil, že chce překonat propast mezi levicí a pravic | Zdroj: Reuters

Centrista Macron po setkání s Junckerem novinářům řekl, že je odhodlán reformovat Francii a oživit její ekonomiku, ale EU by podle něj měla také chránit standardy sociálního zabezpečení.

„Vedle této Francie, která se reformuje, transformuje a celkově obnovuje, potřebujeme Evropu, která ochraňuje," prohlásil Macron.

Vlády členských zemí Evropské unie jsou rozdělené přibližně na chudší východ a bohatší západ v náhledu na pravidla, na jejichž základě mají být například čeští řidiči kamionů nebo litevští zedníci krátkodobě vysíláni do Francie a dalších západoevropských států. Tyto země nechtějí, aby tam tito lidé pracovali za mzdy odpovídající úrovni běžné v jejich zemích. Jejich mzdy totiž často nedosahují ani zákonných úrovní minimálních mezd na západě EU.

Macron i Juncker zdůraznili, že proti dumpingu v sociální a daňové oblasti je třeba bojovat. „Podporujeme komisi v tom, že v jedné zemi musí být stejná práce ohodnocena stejnou mzdou," zdůraznil Macron.

Do Evropského parlamentu by se měla brzy dostat směrnice o vysílání pracovníků, která řeší podmínky pro zaměstnance, které vyšle firma do zahraničí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme