O reformě politiky se Macron nezmínil, riskuje další protesty, hodnotí projev prezidenta francouzský tisk

Francouzský prezident Emmanuel Macron svým pondělním projevem k národu, v němž v reakci na několikatýdenní protesty takzvaných žlutých vest ohlásil daňové úlevy i zvýšení mezd, nepřesvědčil levici ani pravici, píše v úterý francouzský tisk.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron. | Foto: Francois Guillot | Zdroj: Reuters

Mezi demonstranty navíc panuje pocit, že je šéf Elysejského paláce nevyslyšel, uvedl konzervativní list Le Figaro. Deník Le Parisien označuje Macronův proslov za „zatím nejzásadnější okamžik jeho pětiletého mandátu“ a připomíná, že hlava Francie se svou řečí přišla až po týdnech mlčení.

Hluboký a oprávněný hněv. Macron v reakci na hnutí žlutých vest sliboval daňové úlevy i zvýšení mezd

Číst článek

Centrista Macron se podle levicového deníku Le Monde sice rozhodl zmírnit zátěž, kterou pro Francouze představují jeho reformy, ale zároveň se nechce vzdát své politiky, které věří a kterou prosazuje od svého příchodu do Elysejského paláce.

„Ani jednou se nezmínil o nějaké zásadní změně a nezpochybnil filozofii své politiky, naopak trval na tom, že je potřeba pokračovat v transformaci země prostřednictvím reformy státu, uvedl deník. Pouze mírnými ústupky podle něj Macron riskuje, že protesty potrvají.

Hra o demokratickou budoucnost

Le Figaro se v úvodníku táže, zda již dříve oznámené upuštění od zvýšení daně z pohonných hmot a Macronův pondělní projev budou k zastavení revolty stačit. Nejde už o politickou budoucnost Emmanuela Macrona ani o jeho schopnost zavést reformy... V našich ulicích a městech a na silnicích ve Francii se hraje o naši demokratickou budoucnost, konstatuje list. Pochybuje také, zda Macronovy reformy lze za současného stavu“ považovat za trvalé.

Slzný plyn, světlice a žluté vesty. Ve Francii protestovalo 136 tisíc lidí, 2000 z nich policie zadržela

Číst článek

Le Monde píše, že ohlášená opatření považuje za nedostatečná jak levice, tak pravice. Zástupci žlutých vest sice podle něj ocenili Macronův projev jako první pozitivní krok, obecně jsou ale zklamaní.

Deník připomíná také pondělní kritiku opozice - krajní pravice i konzervativních Republikánů, podle nichž nemohou přijít daňové úlevy, aniž se podaří snížit veřejné výdaje. (Macron) se spokojil s tím, že rozzlobeným Francouzům rozhodil pár drobků, citoval Le Monde poslance Republikánů Erica Ciottiho. Levice Macronovi opět vyčetla, že je prezidentem bohatých, dodal deník. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme