Macronovi druhé kolo kampaně nevychází. V průzkumech klesl pod 60 procent

Polovina Francouzů si myslí, že nacionalistická Marine Le Penová zahájila kampaň před druhým kolem prezidentských voleb lépe než její centristický soupeř Emmanuel Macron. Uvedla to zpravodajská stanice BFM TV s odvoláním na nejnovější průzkum agentury Elabe. O Macronovi si totéž myslí 43 procent dotázaných. Podle průzkumu agentury Opinonway Macron poprvé od zveřejnění výsledků prvního kola voleb spadl pod 60procentní podporu. Nyní by ho volilo 59 procent dotázaných, Le Penovou 41 procent.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emmanuel Macron během neúspěšného setkání se zaměstnanci závodu v Amiens. Kandidáta dělnici vypískali. | Zdroj: Reuters

BFM TV připomíná, že Macron vyvolal ostrou kritiku, když v neděli po oznámení, že vyhrál první kolo voleb, šel slavit se členy svého týmu do luxusní pařížské restaurace. Le Penová, která se opírá o voliče, kteří by si návštěvu podniku La Rotonde nemohli nikdy dovolit, to také neváhá neustále připomínat.

Předvolební kampaň Marine Le Penové a Emmanuela Macrona

Další ostré diskuze vyvolalo středeční pokračování kampaně v severofrancouzském městě Amiens, odkud se místní továrna chystá přesunout výrobu do Polska. Zatímco Macron šel nejprve do salónního prostředí hospodářské komory, kde se setkal s odborovými předáky, Le Penová překvapivě zamířila přímo k branám závodu, aby se setkala s hlídkujícími dělníky, kteří kvůli brzké ztrátě práce zahájili stávku.

Zatímco dělníci političku přijali srdečně a fotili se s ní, na Macrona, který se na stejné místo vydal později, čekalo bučení a nadávky.

Volby mohou být těsnější než se čeká

Macronovu kampaň hodnotí negativně zejména dvě třetiny voličů levicového radikála Jeana-Luka Mélenchona, který v prvním kole vypadl jako čtvrtý, ale s téměř 20 procenty hlasů. Mélenchonovi voliči tak mohou výrazně ovlivnit výsledky druhého kola. Sám Mélenchon odmítl doporučit svým stoupencům, koho jít volit, čímž ukázal, jak velkou nechuť k Macronovi cítí. V roce 2002, kdy do druhého kola prezidentských voleb postoupil otec Marine, Jean-Marie Le Pen, Mélenchon tvrdě vyzýval k hlasování proti kandidátovi nacionalistické Národní Fronty.

Macron to po prvním kole přehnal s oslavami. Le Penová jeho chyb pohotově využívá

Číst článek

Špatná je Macronova kampaň i pro 59 procent voličů pravicového konzervativce Françoise Fillona, který v první kole vypadl z třetího místa rovněž se zhruba 20 procenty hlasů. Fillon sice vyzval svoje podporovatele, aby hlasovali pro Macrona, ale podle průzkumu agentury Ipsos ho chce uposlechnout jen necelá polovina z nich. Naopak třetina je už nyní odhodlána volit Le Penovou.

Dosavadní průzkumy, které navazovaly na výsledky prvního kola voleb, ukazovaly, že Macron by měl 7. května vyhrát poměrem nejméně 60:40. Většina komentátorů stále ještě nepochybuje o Macronově úspěchu, mnozí již ale začínají hovořit o tom, že volby nakonec mohou dopadnout těsněji, než se očekávalo. Nynější propad liberálního politika pod 60procentní podporu tyto obavy začal podle všeho potvrzovat.

Agentura Odoxa ve čtvrtek zveřejnila průzkum popularity politiků a zaznamenala pokles v kladném hodnocení Macrona na 41 procent, což představuje oproti předchozímu průzkumu ztrátu čtyř procentních bodů. O stejné body naopak stoupla popularita Le Penové, a to na 33 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme