Macronovo hnutí zveřejnilo parlamentní kandidátky, expremiér Valls na nich chybí

Hnutí nového francouzského prezidenta zveřejnilo jména víc než 400 kandidátů do červnových parlamentních voleb. Není jisté, zda se v nich Macronovi podaří získat většinu. Expremiér Manuel Valls nakonec nominován nebyl.

Francie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezidentský kandidát Emanuel Macron

Francouzský prezidentský kandidát Emanuel Macron | Zdroj: Reuters

Strana představila do červnových voleb celkem 428 kandidátů. Je mezi nimi 214 mužů a stejný počet žen. Tajemník hnutí Richard Ferrand uvedl, že podle něj hnutí obdrželo na 19 tisíc přihlášek. Jména zbývajících 149 uchazečů o poslanecký mandát hnutí zatím nezveřejnilo, chtěli by je ale oznámit do týdne. „Jednání ještě neskončila," dodal Ferrand.

Macron také splnil svůj předvolební slib, kdy během kampaně zdůrazňoval, že většina jeho parlamentních kandidádů by měla být z občanské společnosti. 52 procent kandidátů skutečně nemá politický mandát. 

Macronův tým dále oznámil, že bývalý socialistický premiér Manuel Valls nebyl nominován. Ten nedávno oznámil, že jeho hnutí posílí, jelikož podle jeho slov je dosavadní Socialistická strana (PS) „mrtvá".

Potvrdil se tak úterní výrok, kdy předseda nominačního výboru strany Jean-Paul Delevoye prohlásil, že Valls nesplňuje stranická kritéria, jelikož má za sebou již tři poslanecké mandáty.

Macron porazil ve druhém kole voleb hlavy státu 7. května kandidátku krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penovou. Funkce se oficiálně ujme v neděli. Začátkem příštího týdne by pak měl oznámit jméno svého premiéra a sestavit novou vládu. Ta stávající podala demisi ve středu.

V polovině června pak zemi čekají už zmíněné parlamentní volby, které budou dost možná ještě napínavější než ty proběhlé prezidentské. Stále totiž není jasné, jestli se Macronovi podaří získat v parlamentu většinu.

 

ČTK, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme