Madagaskaru nepomohl ani prezidentův ‚elixír‘ na koronavirus. Nakažených v zemi přibývá

Počet lidí nakažených koronavirem se v africkém ostrovním státě Madagaskar za poslední měsíc zečtyřnásobil, a to navzdory údajně zázračnému elixíru s pelyňkem, který jako prevenci a lék proti covidu-19 neúnavně propaguje prezident Andry Rajoelina. Napsal o tom v pátek server BBC.

Antananarivo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Madagaskarský prezident Andry Rajoelina a jeho manželka Mialy v paláci Iavoloha v hlavní městě Antananarivo (foto z roku 2019) | Foto: Yara Nardi | Zdroj: Reuters

Bylinný čaj nazvaný CovidOrganics dostávaly v poslední době i děti ve školách, ačkoli Světová zdravotnická organizace varovala, že jde o netestovaný přípravek. Madagaskar tak nyní registruje více než 13 000 lidí nakažených virem SARS-CoV-2, infekce se rozšířila s jedinou výjimkou do všech 22 regionů.

Na komplikace nemoci covid-19 dosud zemřelo 162 lidí a nemocnice se v poslední době potýkají s přívalem nových pacientů. Ačkoli se zdá, že bylinný nápoj CovidOrganics zřejmě nemá účinky, které mu výrobce připisuje, prezident jej dál veřejně propaguje.

Brazilský prezident Bolsonaro má pozitivní test na covid-19. Nemoc dříve označoval za ‚chřipečku‘

Číst článek

Tento měsíc se například osobně zúčastnil akce v chudinské čtvrti v metropoli, kde rozdával balíčky s rýží, cukrem a olejem doplněné i o lahve s údajně léčivým nápojem. Čelil pak kritice za to, že na jedno místo přilákal davy lidí, a zvýšil tak riziko přenosu infekce. „Epidemie nevydrží, jen tudy prochází a my ji porazíme,“ řekl prezident.

WHO minulý týden informovala, že počet lidí nakažených koronavirem v Africe překročil milion. Podle odborníků jich je ale ve skutečnosti několikanásobně více, protože na tomto kontinentu s 1,3 miliardami obyvatel se nedělá dostatek testů.

Nejvíce případů v Africe odhalila Jihoafrická republika – přes půl milionu, v Egyptě je případů necelých 100 000 a zhruba 50 000 pak v Nigérii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme