Záplavy a sesuvy půdy si na Madagaskaru vyžádaly 21 obětí. Kvůli zničené infrastruktuře hrozí hlad

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 tisíc lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Antananarivo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaplavené ulice v hlavním městě Madagaskaru Antananarivu na počátku ledna 2020. | Zdroj: Profimedia

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Dva mrtví, tři nezvěstní a stovky lidí bez přístřeší. Madagaskar zasáhl cyklon Belna

Číst článek

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Podle Národního úřadu pro řízení rizik a katastrof (BNGRC) hrozí "riziko nedostatku potravin a podvýživy z důvodu zaplavení rýžových polí a nížin". Úřad varoval před skokovým zvýšením cen základních potravin a dalších nezbytností v důsledku přerušeného zásobování. Očekává se, že srážky nepoleví ani v příštím týdnu.

Opozice kvůli situaci vyzvala prezidenta republiky Andryho Rajoelina, aby vyhlásil stav přírodní katastrofy.

Silné deště postihují ostrov v Indickém oceánu v tomto období každoročně, poznamenává AFP. Minulý rok například v hlavním městě Antananarivu zemřelo devět lidí, na které se po prudké bouři zřítil dům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme