Maďaři a Slováci chtějí řešit spor o dvojitém občanství

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes přijel na návštěvu na Slovensko. Byla to první oficiální cesta po dlouhých dvanácti letech. Slovenská premiérka Iveta Radičová v Bratislavě navrhla, že spor Slovenska a Maďarska o dvojitém občanství by mohla vyřešit nová bilaterální smlouva. Orbánova návštěva u sousedů ale přinesla úspěch i v otázkách energetiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán | Foto: European Commission Audiovisual service

Já přece nejím k snídani nevinné slovenské děti, prohodil žertem během tiskové konference s Ivetou Radičovou Viktor Orbán. Maďarský premiér a slovenská premiérka vůbec vypadali tak spokojeně, jakoby spolu měli jet v létě na společnou dovolenou k Balatonu.

„Posun k lepšímu, pokud jde o komunikaci, bych přikládal tomu, že partneři lépe znají a že Viktor Orbán jednoznačně potřebuje podporu Slovenska jako členského státu během maďarského předsednictví,“ dešifroval politické masky a úsměvy analytik slovenské společnosti pro zahraniční politiku Tomáš Strážay.

Přehrát

00:00 / 00:00

Setkání Viktora Orbána s Ivetou Radičovou sledoval zpravodaj Vojtěch Berger.

V Bratislavě dnes ani tak nešlo o sporný maďarský mediální zákon, jako hlavně o vzájemné problémy mezi Slovenskem a Maďarskem, například dvojité občanství pro zahraniční Maďary. A v téhle otázce přišlo překvapení. Slovensko chce s Maďarskem uzavřít standartní smlouvu o státním občanství jako má třeba s Českou republikou.

„Mezivládní komise, která se setká 17. února se tomuto tématu bude věnovat. Slovenská republika přijde s návrhem standartní bilaterální smlouvy mezi Slovenskem a Maďarskem o dvojím občanství tak, jako ji máme s jinými zeměmi,“ oznámila slovenská premiérka Iveta Radičová.

Alespoň částečný úspěch

Maďarská vláda doteď tvrdila, že otázka dvojitého občanství je její vlastní věc, o které nemusí s nikým jednat. Už jenom to, že Viktor Orbán bilaterální smlouvu o občanství se Slovenskem šmahem nevyloučil, a řekl, že to zváží, je úspěch. Analytik Tomáš Strážay ale nadšení trochu krotí.

„Upozornil bych na to, že nejde o přijetí této dohody, ale jen o jakési pootevření dveří, aby slovenská strana mohla představit návrh. Je to samozřejmě určitý úspěch, možná z části i neočekávaný, ale pro dosažení konkrétní dohody, si myslím, že bude ještě zapotřebí mnohých politických schůzek,“ poznamenal Strážay.

Kromě toho Viktor Orbán podepsal v Bratislavě důležitou dohodu o severojižním propojení plynovodů mezi Slovenskem a Maďarskem. Plyn proudící po trase z Polska do Chorvatska by měl napříště Slovensko ochránit před následky plynové krize, tak jako když předloni Rusko zavřelo kohoutky s plynem kvůli sporu s Ukrajinou. Maďarsko má taky zájem znovu postavit mosty přes hraniční řeku Ipeľ, kdysi jich bylo skoro padesát, po 1. světové válce se zbouraly a teď se jen pomalu obnovují.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme